Aktorzy wracają do teatru, ruszają spektakle

"Dziwny przypadek psa nocną porą" - reż. Bartosz Zaczykiewicz - Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

Prawdopodobnie jeszcze przed wakacjami będziemy mieli szansę ponownie zasiąść na widowni kaliskiego teatru, by oglądać spektakle na żywo. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, teatr wznowi swoją normalną działalność we wrześniu

- Gdyby było to możliwe, wrócilibyśmy do grania jeszcze dzisiaj – deklaruje dyrektor Bartosz Zaczykiewicz i wyjaśnia, co stoi temu na przeszkodzie. Wprawdzie rząd ogłosił, że teatry, a obok nich także opery, filharmonie i cyrki, od 6 czerwca będą mogły organizować wydarzenia z udziałem publiczności, jednak będą przy tym musiały spełnić surowe warunki sanitarne, które nie są jeszcze znane. Z decyzjami trzeba więc poczekać na szczegółowe zalecenia. - Mamy nadzieję, że choć na koniec sezonu zaprosimy widzów na kilka spektakli na Dużej Scenie, a od września ruszymy pełną parą – dodaje dyrektor Teatru im. W. Bogusławskiego. Jeszcze w tym tygodniu aktorzy – co prawda w przyłbicach lub maseczkach – wrócą do budynku teatru, gdzie wznowią próby do spektaklu „Całkiem fajnie" Volkera Schmidta w reżyserii Radosława Maciąga.

- To melodramat o zagubionych w cyfrowym świecie młodych ludziach, którzy oszołomieni możliwościami bezustannego kontaktu, jakie daje internet, przestają odróżniać prawdziwe relacje od wirtualnych – pisze Marcelina Hertmann, specjalista ds. public relations kaliskiego teatru. W „Całkiem fajnie" zagrają młodsi aktorzy kaliskiej sceny: Malwina Brych, Małgorzata Kałędkiewicz-Pawłowska, Aleksandra Pałka, Michał Felczak, Jakub Łopatka i Maciej Zuchowicz. Na razie wiadomo tyle, że ten przeznaczony dla widzów od 16. roku życia i łączący w sobie elementy filmu i teatru spektakl pod koniec czerwca będzie można oglądać w internecie.

Drugim przedsięwzięciem przygotowywanym przez „Bogusławskiego" jest spektakl pod roboczym tytułem „Sieć", komedia kryminalna pisana na zamówienie Teatru przez Mariusza Babickiego. Także ona początkowo ma być dostępna tylko w internecie. „Sieć" reżyseruje Judyta Berłowska, a występują: Ewa Kibler, Izabela Wierzbicka, Zbigniew Antoniewicz, Michał Grzybowski, Jacek Jackowicz, Marcin Trzęsowski i Michał Wierzbicki.

Poza tym interesująco zapowiada się oparty na prozie znanego i tragicznie zmarłego malarza Zdzisława Beksińskiego monodram, nad którym pracuje Z. Antoniewicz. A dla najmłodszych widzów Teatr przygotowuje ludowe baśnie bułgarskie, które będą czytane na żywo przez aktorów. Więcej szczegółów i aktualności znaleźć będzie można na stronie internetowej i profilu Teatru na Facebooku.

(kord)
Zycie Kalisza
8 czerwca 2020

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia