Aktualne oblicze polskiego teatru lalek

30. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu

XXX Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek rozpocznie się 2 października 2021. W ciągu siedmiu festiwalowych dni odbędzie się aż 50 wydarzeń.

OFTL to festiwal o blisko już 60-letniej historii (pierwszy odbył się w 1962 roku), impreza ważna dla całego środowiska lalkarskiego w Polsce.

- Staramy się pokazać aktualne oblicze polskiego teatru lalek. Sceny lalkowe bardzo zabiegają o udział w tym prestiżowym wydarzeniu. W tym roku teatry z całej Polski chciały pokazać aż 48 przedstawień -mówi Krystian Kobyłka, dyrektor Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.

Rada Artystyczna wybrała do udziału w konkursie 11 przestawień. Zobaczymy teatry z Poznania (Ja.Bałwan), Wałbrzycha (13 bajek z królestwa Lailonii), Wrocławia (Jaki ten świat jest wielki!; Ile żab waży Księżyc), Białegostoku (Piaskownica), Legnicy (Kopako-nan - opowieść o kobiecie foce), Warszawy (Ludzie/psy; Robot), Bielska-Białej (Augu-stus), Olsztyna (Żółtoniebieski) i Opola (Wielkie mi Coś). Większość z nich pokaże przedstawienia dla dzieci (nawet dla 1,5-rocznych maluchów), ale są też spektakle dla młodzieży i dorosłych.

OFTL to także imprezy towarzyszące. W sumie opolscy teatromani będą mogli uczestniczyć w aż 50 wydarzeniach.

We współpracy z Centrum Sztuki Dziecka przygotowano debatę o współczesnej dramaturgii dla dzieci i młodzieży. Odbędą się spotkania z Beniaminem Bukowskim autorem „Miasta" i Aleksandrą Zielińską sztuki „Mary, łowczyni skamielin".

Odbędą się dwie wystawy. W Miejskiej Bibliotece Publicznej zobaczymy projekty, lalki i instalacje z Katedry Scenografii wrocławskiej ASP. W Rynku otwarta zostanie wystawa dokumentująca festiwalu teatrów lalek w Opolu - znajdą się na niej zdjęcia z przedstawień dotychczasowych laureatów oraz tegorocznych prezentacji.

W Aneksie Galerii Sztuki Współczesnej będzie wystawa „Urwij się". Kilkanaście drewnianych krzyżaków marionetkowych o różnej wielkości i różnej skali skomplikowania - służących do podtrzymania na żyłkach marionetkowych lalek - stoi pustych, a ich sznurki i żyłki zwisają samotnie. Lalki „urwały się" z wystawy i wyruszyły w miasto, by intrygować przechodniów w specjalnie zaaranżowanych przestrzeniach. Instalacja została przygotowana przez arty-stów-plastyków, modelatorów z pracowni plastycznej opolskiego teatru.

- Zależy nam, by nasz festiwal oddawał też głos młodym lalkarzom. Tradycyjnie zapraszamy ich do Opola. Tym razem będą to studenci dwóch Akademii Teatralnych, którzy pokażą swoje prace i wezmą udział w debacie o współczesnym teatrze lalek - mówi Krystian Kobyłka.

Na zakończenie festiwalu piosenki Agnieszki Osieckiej zaśpiewa Maja Kleszcz.

Iwona Kłopocka
Nowa Trybuna Opolska
30 września 2021

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia