Alicja Krawczyk (1938)

Aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa

Również Alicja Krawczykówna. Urodziła się 19 sierpnia 1938 r. w Łodzi.

W 1955 r. wstąpiła na Wydział aktorski PWSTiF w Łodzi, którą ukończyła w 1959 r.

Jeszcze jako studentka zadebiutowała rolą Isi w „Weselu" Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi w reżyserii Stefani Domańskiej (premiera 12 kwietnia 1958). W czasie studiów wystąpiła jeszcze w spektaklach „Książę i żebrak" Marka Twaina w reżyserii Stanisława Cegielskiego, „Odludki i poeta" Aleksandra Fredry w reżyserii Jadwigi Chojnackiej oraz w przedstawieniu „Wojnie i Pokoju" Lwa Tołstoja w reżyserii Jerzego Waldena i Karola Borowskiego również w Teatrze S. Jaracza.

Od 1959 r. była aktorką Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Ze scenami tego teatru łączy całą swoją dotychczasową karierę artystyczną. Grała czołowe role w „Ładnej historii" Caiaveta , w „Moralności Pani Dulskiej" G. Zapolskiej, w „Wiernej rzece" Stefana Żeromskiego. Następne sztuki to: „Pierwszy Dzień Wolności", „Krakowiacy i Górale", „Czarownice z Salem", przedstawienia dla dzieci: „Ania z Zielonego Wzgórza", „O krasnoludkach i sierotce Marysi", „W pustyni i w puszczy". Na scenie Teatru 7.15 przez 26 lat grała w prawie 30 premierach. Najbardziej znaczące to: „Parady", „Szkoda wąsów", „Lord z walizki", „Poskromienie złośnicy", „Taka noc nie powtórzy się więcej", „Jadzia Wdowa"," Łeztern", „Po górach, po chmurach", „Trędowata", „Ciotka Karola", „Klub Kawalerów", „Jednak Kabaret", „Pchła w uchu" i wiele innych.

Brała udział w programach Polskiego Radia: Wesoły Autobus i Program z dywanikiem. Wyjeżdżała dwukrotnie na turnée do USA z Wesołym Autobusem i z „Trędowatą".
Obecnie bierze udział w projekcie "Wydobyć z niepamięci" - Teatr 7.15.

Odznaczenia:
1966 - Odznaka 1000-lecia
1969 - Honorowa Odznaka m.Łodzi
1979 - Zasłużony Działacz Kultury
1986 - Srebrny Krzyż Zasługi

Źródła: art.intv, e-teatr

Opracował Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
19 sierpnia 2017
Portrety
Alicja Krawczyk

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...