Alicja Krawczyk (1938)

Aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa

Również Alicja Krawczykówna. Urodziła się 19 sierpnia 1938 r. w Łodzi.

W 1955 r. wstąpiła na Wydział aktorski PWSTiF w Łodzi, którą ukończyła w 1959 r.

Jeszcze jako studentka zadebiutowała rolą Isi w „Weselu" Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi w reżyserii Stefani Domańskiej (premiera 12 kwietnia 1958). W czasie studiów wystąpiła jeszcze w spektaklach „Książę i żebrak" Marka Twaina w reżyserii Stanisława Cegielskiego, „Odludki i poeta" Aleksandra Fredry w reżyserii Jadwigi Chojnackiej oraz w przedstawieniu „Wojnie i Pokoju" Lwa Tołstoja w reżyserii Jerzego Waldena i Karola Borowskiego również w Teatrze S. Jaracza.

Od 1959 r. była aktorką Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Ze scenami tego teatru łączy całą swoją dotychczasową karierę artystyczną. Grała czołowe role w „Ładnej historii" Caiaveta , w „Moralności Pani Dulskiej" G. Zapolskiej, w „Wiernej rzece" Stefana Żeromskiego. Następne sztuki to: „Pierwszy Dzień Wolności", „Krakowiacy i Górale", „Czarownice z Salem", przedstawienia dla dzieci: „Ania z Zielonego Wzgórza", „O krasnoludkach i sierotce Marysi", „W pustyni i w puszczy". Na scenie Teatru 7.15 przez 26 lat grała w prawie 30 premierach. Najbardziej znaczące to: „Parady", „Szkoda wąsów", „Lord z walizki", „Poskromienie złośnicy", „Taka noc nie powtórzy się więcej", „Jadzia Wdowa"," Łeztern", „Po górach, po chmurach", „Trędowata", „Ciotka Karola", „Klub Kawalerów", „Jednak Kabaret", „Pchła w uchu" i wiele innych.

Brała udział w programach Polskiego Radia: Wesoły Autobus i Program z dywanikiem. Wyjeżdżała dwukrotnie na turnée do USA z Wesołym Autobusem i z „Trędowatą".
Obecnie bierze udział w projekcie "Wydobyć z niepamięci" - Teatr 7.15.

Odznaczenia:
1966 - Odznaka 1000-lecia
1969 - Honorowa Odznaka m.Łodzi
1979 - Zasłużony Działacz Kultury
1986 - Srebrny Krzyż Zasługi

Źródła: art.intv, e-teatr

Opracował Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
19 sierpnia 2017
Portrety
Alicja Krawczyk

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki