Amfiteatr w WPKiW? Koniecznie!

Czy w Wojewódzkim Parku KiW powstanie scena plenerowa? - Chorzów

Spektakle Teatru Rozrywki w parku to duże wydarzenie. Tysiące widzów ogląda je siedząc na trawie i betonie

Pięć z siedmiu tysięcy widzów w Dużym Kręgu Tanecznym obejrzało niedawny plenerowy spektakl Teatru Rozrywki "Jesus Christ Superstar" siedząc na ziemi lub obserwując scenę z boku. Reszta musiała zadowolić się przekazem z telebimu. Nic więc dziwnego, że spora część uczestników tego typu wydarzeń jest pewna - w WPKiW potrzebny jest amfiteatr z prawdziwego zdarzenia. Zwłaszcza że np. na plenerowe spektakle "Jesusa" przychodzi nawet z siedem tysięcy ludzi - zaledwie o tysiąc więcej było na koncercie Bryana Adamsa w Rybniku dwa tygodnie temu!

- Warto było dla scenografii i ciekawej muzyki przesiedzieć parę godzin na betonie, ale warunki do oglądania tego widowiska były raczej kiepskie - ocenia warunki w parku Remigiusz Kempka ze Świętochłowic.

W Płocku wybudowano niedawno amfiteatr za ok. 30 milionów złotych. Odbywa się tam sporo imprez przy pełnej widowni. Czy jest szansa, żeby podobny obiekt powstał i u nas?

- Pomysł jest na pewno ciekawy - przyznaje Marcin Michalik z rady nadzorczej WPKiW SA. - W park inwestowane są naprawdę duże pieniądze, ale i one są ograniczone. Dlatego uważam, że w najbliższym czasie szans na taki amfiteatr nie ma - przyznaje. Michalik przypomina, że plany budowy amfiteatru były analizowane już kilkadziesiąt lat temu. - I nic z tego nie wyszło. Taką funkcję ma spełniać Duży Krąg Taneczny. Zawsze można wstawić tam ławki. Na małe i średnie wydarzenia artystyczne jest idealny. A priorytetowymi inwestycjami w parku są Elka i Stadion Śląski - dodaje.

Prezes WPKiW SA Arkadiusz Godlewski odmówił komentarza w tej sprawie. - Nie rozważamy takiej możliwości, bo nie otrzymaliśmy takiego zadania od właściciela - uciął.

W Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach podzielana jest jednak opinia, że amfiteatr w WPKiW jest potrzebny. Urzędnicy przypominają też, że pierwotne plany pochodzące z czasów tworzenia parku zakładały powstanie tego typu obiektu.

- Niestety, ze względów finansowych nie jest możliwe uwzględnienie takiej inwestycji - wyjaśnia Aleksandra Marzyńska, rzecznik urzędu marszałkowskiego. - Nadrzędnym celem jest odnowa parku. Chcemy mu także zapewnić silną, konkurencyjną pozycję wobec innych obiektów o zbliżonej ofercie - mówi.

Dariusz Miłkowski, dyrektor Teatru Rozrywki
W Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku jest oczywiście wiele ciekawych obiektów, ale - niestety - nie ma sceny z prawdziwego zdarzenia. To poważne przeoczenie. Uważam, że amfiteatr na pięć tysięcy osób w parku jest niezbędny, zwłaszcza że warunki do oglądania spektakli w Dużym Kręgu Tanecznym dla tak dużej liczby widzów są żadne.

Łukasz Respondek
Dziennik Zachodni
2 lipca 2011

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia