Analiza, filozofia i emocje

"Because" - chor. Idan Cohen - Śląski Teatr Tańca w Bytomiu

Premiera spektaklu "Because" już 21 stycznia 2011, a 19 listopada, o godzinie 14:30 zapraszamy Państwa do Śląskiego Teatru Tańca na próbę otwartą spektaklu. Po pokazie będzie możliwość rozmowy z choreografem i tancerzami.

Rok 2011 będzie dla Śląskiego Teatru Tańca rokiem szczególnym. Pierwszy zawodowy zespół tańca współczesnego w Polsce, założony przez Jacka Łumińskiego, w 2011 roku będzie obchodził dwudziestolecie swojego istnienia. Rok jubileuszowy zaplanowany został z rozmachem godnym takiej rocznicy. Już 21 stycznia zainaugurujemy uroczystości urodzinowe najnowszą premierą – spektaklem „Because” w choreografii Idana Cohena, młodej gwiazdy tańca współczesnego z Izraela.

Idan Cohen urodził się  w 1978 roku w Izraelu w kibucu Mizra. Życie w kibucu w znaczący sposób wpłynęło na artystyczny kształt życia i pracy Idana. Otrzymał stypendium, które umożliwiło mu studiowanie teatru i sztuk pięknych na „Art colony” w Izraelskim Nagev. Jeszcze zanim dołączył do światowej sławy Kibbutz Contemporary Dance Company został zaangażowany do projektu filmowo-tanecznego autorstwa Lary Bersa, tancerki zespołu Bat-Sheva. Od 2003 roku, z powodzeniem uczy, występuje i tworzy jako artysta niezależny, nagradzany w międzynarodowych konkursach choreograficznych. Wśród prestiżowych nagród przyznanych Idanowi są między innymi: I miejsce i nagroda za oryginalną interpretację kompozycji muzycznej podczas „Margarita Arnaudowa” – międzynarodowego konkursu tańca współczesnego (Sofia, Bułgaria), nagroda za  spektakl „A year in a fish life” w konkursie „No Balet” w Ludwigshafen (Niemcy), I nagroda podczas „Solo Tanz Theater Festiwal” w Stuttgardzie (Niemcy) za spektakl „My sweet Little fur”. W czerwcu 2009 roku (podczas XVI Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej w Bytomiu) odbyła się premiera „Jeziora Łabędziego” – spektaklu powstałego dzięki wsparciu „Tanzplan Drezden” (Niemcy) oraz premiera solo „Three pieced Swan, op.1”, w ramach festiwalu Dance New Amsterdam w Nowym Jorku. Idan Cohen jako największe odkrycie izraelskiego tańca współczesnego od kilku lat jest zapraszany do współpracy przez najbardziej prestiżowe zespoły w Europie i na świecie. Teraz młody choreograf pracuje z tancerzami Śląskiego Teatru Tańca.

Podobnie jak we wcześniejszych swoich pracach, także w „Because” Idan Cohen zamierza połączyć analizę opartą o rozważania filozoficzne z osobistym, emocjonalnym podejściem. Tematem, który obecnie zajmuje choreografa jest pytanie o podstawy ludzkiej egzystencji. Inspirowany myślą Nietzschego pyta o przyczynę życia w ogóle. Dokonuje osobistej refleksji nad ludzkim stanem trwania w czekaniu, nad egzystencją opartą o czekanie bez przyczyny.

(-)
Materiały Teatru
17 listopada 2010

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Film balkonowy
Paweł Łoziński
Czy każdy może być bohaterem filmu? C...