Andersen poetycki

"Daleka podróż Andersena" - reż: M. Jarnuszkiewicz - Teatr "Ateneum" w Katowicach

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza na premierą autorskiego spektaklu Marcina Jarnuszkiewicza pt. "Daleka podróż Andersena"

Przedstawienie adresowane jest do widzów w każdym wieku, składa się bowiem z wielu artystycznych warstw; od pięknej oprawy plastycznej, po próbę analizy życiowych doświadczeń, doznań, marzeń i rozczarowań najsłynniejszego baśniopisarza świata.

Marcin Jarnuszkiewicz - autor scenariusza, reżyser i współtwórca oprawy plastycznej (wraz z Joanną Braun) widowiska - od lat zafascynowany jest twórczością Hansa Christiana Andersena. Teraz, na katowickiej scenie, artysta stworzył poetycką impresję na temat duńskiego mistrza z Odense, jego życia i jego baśni.

Na spektakl składa się cykl teatralnych miniatur, opartych przede wszystkim na plastyce, muzyce i ruchu, choć niepozbawionych pełnego poezji słowa. Przedstawienie nie ma klasycznej fabuły, zaś sytuacje odzwierciedlają zarówno rzeczywistość, jak i grę wyobraźni pisarza i postaci z jego utworów. Poważne rozważania przeplatają się jednak z lżejszymi scenami, które pozwalają na pogodny uśmiech. Na scenie zobaczymy Jacka Popławskiego w głównej roli Poety, Martę Popławską, Piotra Janiszewskiego, Piotra Gabriela, Katarzynę Kuderewską, Beatę Zawiślak, Marka Dindorfa Katarzynę Prudło i Grzegorza Eckerta. W spektaklu wykorzystano kompozycje Eleni Karaindrou, Jocelyn Pook, Samuela Barbera, Davida Darlinga, Christopha Willibalda Glucka, Henry\'ego Purcella.

hw-m
Dziennik Zachodni
21 stycznia 2012

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia