Andruchowycz&Karbido na Scenie Drewniane Ucho

"Absynt" - Teatr Pinokio

W sobotę, 23 listopada, w Teatrze Pinokio koncert "Absynt" z udziałem pisarza Jurija Andruchowycza i grupy Karbido.

Album "Absynt" to trzecia część muzycznej i poetyckiej trylogii, której twórcami i wykonawcami są wrocławska grupa Karbido i ukraiński pisarz Jurij Andruchowycz. Poprzednimi jej częściami były płyty "Samogon" (polska edycja - 2006, ukraińska - 2008) i "Cynamon" (odpowiednio: 2009 i 2010 rok).

Obie pierwsze części tryptyku oraz ich koncertowe wykonania - w szczególności w Ukrainie - były dostrzeżone i szeroko dyskutowane jako wyjątkowe zjawiska współczesnej kultury niezależnej. Przeistaczając się z tradycyjnej post-folkowo-koncertowej propozycji ("Samogon") poprzez mroczno-psychodeliczne widowisko multimedialne ("Cynamon"), w "Absyncie" osiąga trylogia swoje apogeum: multimedialną, postmodernistyczną fuzję artystycznego kina, muzycznego koncertu i występu literackiego.

Podobna wolta ma miejsce na pozostałych poziomach artystycznych: w warstwie literackiej (inaczej niż wcześniej, gdy tworzono kolekcje utworów ze stricte poetyckich źródeł) w "Absyncie" mamy do czynienia z rodzajem przetworzonej prozy. Podstawą projektu jest napisana przez Andruchowycza w 1996 r. "Perwersja", a z niej - historia głównego bohatera, Stanisława Perfeckiego, który - wyruszywszy ze Lwowa, przez Kraków, Wieden, Bawarie- w marcu 1993 roku pojawia się w Wenecji, a następnie, przeżywając w niej kilka fantastycznych przygód i - romantycznie zakochany - znika bez śladu z "widocznej powierzchni świata".

W warstwie muzycznej, Karbido konstruuje niepokojącą "avant-opere", której osią są archiwalne nagrania i rosnąca temperatura "muzyki drogi" - postmodernistyczna, rozszczepiona, wielonurtową - de facto Karbido maluje słuchaczom soundtrack do nieistniejącego filmu, zderzając ze sobą niemal niezderzalne odcienie: od ambientu, przez folklor, psychodelię, dadaistyczną groteskę, post rock i prog-rock, freejazz - aż do eksperymentalnych gatunków cięższych. To swoista mieszanka wybuchowa, a jednak spójna, literacko-muzyczna wypowiedź utrzymuje słuchacza w napięciu od pierwszego do ostatniego wybrzmienia..

Kto: Andruhowycz & Karbido

Co: Absynt

Kiedy: 23 listopada 2013 r., godz. 19.00

Gdzie: Teatr Pinokio w Łodzi, ul. Kopernika 16

Juri Andruchowycz & Karbido

Karbido: Igor Gawlikowski, Marcin Witkowski, Tomasz Sikora, maot

video: VJ Group Cube, ArtPole, Elżbieta Biryło, gogodzy, mixallofftunes

produkcja: Hermetyczny Garaż

Karbido - polska eksperymentalna grupa muzyczna i interdyscyplinarna. Karbido jest związane z platformą działań artystycznych Hermetyczny Garaż Tomasza Sikory, w ramach której realizuje swoje prace muzyczne. Zespół charakteryzuje się otwartą strukturą personalną, zmienną w zależności od charakteru danej realizacji - również w obrębie instrumentarium. Karbido działa we Wrocławiu. Najbardziej znanym projektem Karbido jest spektakl audio p.t. Stolik - koncert grany na drewnianym, elektroakustycznym stole własnego autorstwa. Od 2005 grupa współpracuje z ukraińskim pisarzem Jurijem Andruchowyczem wspólnie wydali płytę Samogon - edycja Polska 2006, edycja ukraińska 2008 oraz "Cynamon (z dodatkiem Indii)" wydaną w obu krajach w 2009. Do końca 2010 artyści zagrali trzy duże trasy koncertowe na terenie Ukrainy i Polski.

Jurij Andruchowycz (ur. 1960)- poeta, prozaik, eseista i tłumacz. Założyciel grupy poetyckiej Bu-Ba-Bu. W Polsce ukazały się cztery jego powieści: Rekreacje, Moscoviada. Powieść grozy, Perwersja oraz Dwanaście kręgów, za którą otrzymał Nagrodę Lipskich Targów Książki oraz Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus, tomy esejów: Erz-herz-perc, Moja Europa. Dwa eseje o Europie zwanej Środkową (wspólnie z Andrzejem Stasiukiem) i Ostatnie terytorium. Eseje o Ukrainie, Diabeł tkwi w serze, tomy poezji Piosenki dla martwego koguta oraz Egzotyczne ptaki i rośliny. Wiersze z lat 1980-1990, a także płyty Samogon (z muzyką zespołu Karbido) oraz Andruchoid (z muzyką Mikołaja Trzaski, Wojtka Mazolewskiego i Macia Morettiego). Jest autorem przekładów z języka polskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Mieszka w Iwano-Frankiwsku.

Koncert "Absynt" Andruchowycza&Karbido odbędzie się w ramach Sceny Muzycznej Drewniane Ucho.

Scena Muzyczna "Drewniane Ucho" to nowatorski projekt mający na celu prezentację najciekawszych zjawisk muzycznych eksplorujących rejon wspólny dla teatru, performance'u i muzyki. To projekt otwarty na eksperyment, poszukiwanie oryginalnych środków ekspresji artystycznej i kreowanie nowych wartości. Jest miejscem prezentacji twórczości muzyków oraz kompozytorów związanych z innymi teatrami w Polsce i zagranicą.

Projekt "Scena Muzyczna: Drewniane Ucho"dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi.

(-)
Materiał Teatru
21 listopada 2013

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...