Aneks Festiwalu Prapremier w Teatrze Polskim

8. Festiwal Prapremier

Od środy w Teatrze Polskim trwa Aneks Festiwalu Prapremier. Jego głównym punktem jest dzisiejsza premiera spektaklu "V (F) ICD-10. Transformacje".

W tym roku Aneksowi towarzyszy hasło międzynarodowego projektu teatralnego niemieckiego Instytutu Goethego - "After the Fall", czyli "Po upadku/20 lat później". Udział w nim bierze 16 teatrów europejskich, w tym dwa polskie - Teatr Stary z Krakowa i Teatr Polski z Bydgoszczy. 

- Każda ze scen miała za zadanie zamówić tekst traktujący o ostatnich 20 latach w Europie i stworzyć na jego podstawie spektakl - tłumaczy Paweł Łysak, dyrektor TP. 

Autorem bydgoskiego opracowania jest Artur Pałyga. I choć "V (F) ICD-10. Transformacje" zapowiadano jako spektakl, to tak naprawdę widzowie najpierw zobaczą wystawę zdjęć "Polska, ale jaka?". 

- Poprzez nią postaramy się opowiedzieć historię ostatni dwudziestu lat, ale nie tak siermiężnie, trochę z innej strony i trochę przez zwierciadło - tłumaczy odpowiedzialny za dramaturgię spektaklu Paweł Sztarbowski. Zaraz jednak dodaje, że wystawa to tylko jedna przestrzeń sztuki. Drugą zapełnią już aktorzy: Karolina Adamczyk, Marta Ścisłowicz, Małgorzata Trofimiuk, Michał Czachor, Mirosław Guzowski, Artur Krajewski i gościnnie Michał Jarmicki. Wszyscy przedstawią na małej scenie teatru alternatywną historię 20-lecia opartą na relacji osób niepełnosprawnych, czyli osób wykluczonych, "których skutki decyzji podjętych przy Okrągłym Stole dotknęły, ale których nikt nie pytał o zdanie".

(bog)
Gazeta Pomorska
17 października 2009

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia