Anna Dymna na zdjęciach Plewińskiego

Fotografie Dymnej w Muzeum Narodowym w Krakowie

Od środy w Muzeum Narodowym w Krakowie można podziwiać wystawę fotografii Wojciecha Plewińskiego, zatytułowaną "Szkice z kultury/szkice z natury". Oglądając ekspozycję nie sposób oderwać wzroku od jednego zdjęcia

To akt młodziutkiej Anny Dymnej, jednocześnie niewinnej, choć patrzącej w obiektyw fotografa filuternym wzrokiem.

- Fotografowałem Anię jeszcze jako statystkę w Teatrze im. J. Słowackiego. Wtedy nie zwróciła mojej uwagi. Kiedyś jednak jechałem samochodem i zauważyłem ją spacerującą po chodniku. Zatrzymałem się i zaproponowałem jej sesję. Zgodziła się. Pojechaliśmy gdzieś w okolice Lasku Wolskiego i zacząłęm ją fotografować w łanach zboża. Myśl o tym, by uwiecznić ją nago, pojawiła się nagle. Wczesniej nie miałem takiej koncepcji. Zaufała mi i zgodziła się - wspomina Wojciech Plewiński, którego zdjęcia podzielono na wystawie na kilka sekcji - "Portrety własne", "Akty", "Portrety kobiet", "Portrety", "Zauważone", "Teatr" i "Łowy".

Przechodząc z jednej sali do drugiej, natrafimy na zachwycające cykle zatytułowane "Pejzaż cielesny" i "Akty". Zaskakuje w nich szczególnie sposób prezentacji kobiecej cielesności. Za to na pewno rozbawią widzów zdjęcia Romana Polańskiego. Reżyser został uwieczniony przez Plewińskiego w trakcie tańca na stole, w samej tylko piżamie. Poza tym na fotografiach rozpoznamy m.in. zażywającą uroków słońca Beatę Tyszkiewicz i przygrywającego na saksofonie swojej żonie Zofii Krzysztofa Komedę.

Wystawa będzie czynna do 28 sierpnia.


Polska Gazeta Krakowska
24 czerwca 2011
Portrety
Anna Dymna

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...