Anna Lubańska - mezzosopran

Stabat Mater - Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Ukończyła z wyróżnieniem Warszawską Akademię Muzyczną (klasa K. Szostek-Radkowa). W 1993 roku związała się z warszawską sceną operową. Na scenie Teatru Wielkiego debiutowała jako Blumenmadchen w Parsifalu R. Wagnera.

Należy do grona najbardziej wszechstronnych współczesnych polskich śpiewaczek. Do najważniejszych ról w jej repertuarze należą m.in. Amneris w Aidzie i Fenena w Nabucco G. Verdiego, tytułowa rola w Carmen G. Bizeta, Herodiada w Salome R. Straussa,  Jadwiga  w Strasznym dworze S. Moniuszki, Matka Ubu w Ubu Rex K. Pendereckiego, Olga w Eugeniuszu Onieginie  P. Czajkowskiego oraz Suzuki w Madama Butterfly G. Pucciniego. Jest cenioną interpretatorką pieśni. Jej repertuar pieśniarski obejmuje utwory w kilkunastu językach. Często występuje w repertuarze oratoryjno-kantatowym.

Współpracowała z wieloma znakomitymi solistami i dyrygentami (m.in. z J. Maksymiukiem, J. Kasprzykiem, V.  Giergievem, S. Skrowaczewskim, P. Domingo).

Ma w swoim dorobku wiele nagrań, mi.in. kompletne nagranie studyjne Strasznego dworu S. Moniuszki (wydane przez EMI) i Ubu Rex K. Pendereckiego.

Współpracowała z Warszawską Operą Kameralną, Operą Poznańską i Operą Krakowską. Niemal od dwudziestu lat jest stale związana  z Teatrem Wielkim – Operą Narodową.

Gościła m.in. na Festiwalu Wratislavia Cantans, Wielkanocnym Festiwalu Ludviga van Beethovena, Warszawskiej Jesieni oraz na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. K. Jamroz. 

Występowała na scenach operowych i estradach w Japonii, Norwegii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Belgi, Francji, Rosji, Monako, Hongkongu.

Jest laureatką I nagrody Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari.

(na podstawie materiałów zamieszczonych na stronie:
http://www.operabaltycka.pl/pl/ludzie/solisci-spiewacy/anna-luba-ska)

(-)
Materiały OiFP
28 marca 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia