"Antoine" zachwycił

"Antoine" - reż. Jakub Przebindowski - Teatr Capitol w Warszawie

Sala w Kieleckim Centrum Kultury na przedstawieniu Teatru Polonia zatytułowanym "Antoine" była wypełniona do ostatniego miejsca. Znakomicie odegrane losy polskiego fryzjera, który zrobił światową karierę poruszyły wszystkich

Aktorzy grali bardzo dobrze, a i sama historia życia legendy fryzjerstwa była ciekawa. Już fakt, że czeladnikowi fryzjerstwa pochodzącego z niewielkiej miejscowości udało się wejść na szczyty, czesał największe gwiazdy, otworzył salony w Marsylii, Londynie, Tokio i Stanach Zjednoczonych może budzić podziw.

KRÓL FRYZJERÓW

Antoni Cierplikowski, który całe życie przyjaźnił się z Xawerym Dunikowskim sto lat temu zrewolucjonizował fryzjerstwo. Czesał i stylizował takie kobiety jak Josephine Baker, Brigitte Bardot, Edith Piaf, Gretę Garbo, Połę Negri i Eleonorę Roosvelt. Wyzwolił je z długich włosów, stereotypów i konwenansów. Stworzył nowy styl garconne - chłopczyca, wymyślił fryzurę coup de vent, polegającą na zaczesywaniu włosów gładko do przodu, a ich końcówki stylizowano na drobne loczki, wprowadził farbowanie włosów na odważne kolory.

OWACJA NA STOJĄCO

W spektaklu reżyserowanym przez Jakuba Przebindowskiego fryzjer po raz pierwszy pojawia się jako młody czeladnik w salonie paryskiego mistrza fryzjerstwa w 1903 roku. Szybko go przerasta, cały czas przeżywa rozterki między miłością do żony Marii, a pokusami luksusowego życia. Akcja toczy się jednocześnie w Sieradzu jak i w Europie i Ameryce. Bartek Kasprzykowski świetnie odegrał rolę groteskowego przewodniczącego Rady Miasta, który za nic nie chce oddać władzy, ale jednocześnie nie radzi sobie z nią i ciągle wspomaga się alkoholem. Powrót Cierplikowskiego pod koniec życia w rodzinne strony jest dla niego wielkim wyzwaniem. Także Anna Guzik, grająca jego sekretarkę rewelacyjnie oddała klimat PRL, gdzie pomarańcze i guma do żucia były wielkim rarytasem. Gromkie oklaski, wybuchy śmiechu, owacje na stojąco świadczyły o tym, że sztuka podobała się.

Iwona Rojek
Echo Dnia
19 października 2011

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...