Arciuch, Kasprzykowski i Opania w Węgierce

"Pod niemieckimi łóżkami" w Teatrze Dramatycznym

W najbliższy czwartek, 24 października, o godz. 19.00 w Teatrze Dramatycznym widzowie będą mieli okazję obejrzeć spektakl impresaryjny "Pod niemieckimi łóżkami". Na dużej scenie Teatru Dramatycznego zagrają Tamara Arciuch, Bartosz Opania oraz Bartłomiej Kasprzykowski.

"Pod niemieckimi łóżkami" to teatralna impresja na temat książki wydanej w Niemczech pod tym samym tytułem. Bohaterką spektaklu jest polska sprzątaczka, wygarniająca wstydliwe brudy spod stereotypowo schludnych łóżek swoich niemieckich pracodawców. Justyna w dowcipny i bezobcesowy sposób obala stereotypy dotyczące "tych czystych" Niemców, pokazuje ich słabości i uprzedzenia. Tymczasem w Polsce dzięki wydanej książce staje się bohaterką, celebrytką i gwiazdą. Stopniowo ubierana przez media w kolejne brokatowe płaszcze sławy, ugina się pod ich ciężarem i spada

z plastikowego postumentu. Historia o niemieckich brudach, polskich celebrytach oraz blaskach

i cieniach sławy przeznaczona dla widzów dorosłych.

Sztuka w reżyserii Łukasza Witt Michałowskiego to niezwykle udane połączenie teatru i kabaretu. Aktorzy przyznają, że ich zamiarem było umiejscowienie spektaklu na pograniczu tych dwóch gatunków.

- Każdy widz może w zupełnie odmienny sposób definiować kabaret i teatr i zupełnie czego innego oczekiwać niż na przykład ja i moi koledzy. Dlatego staramy się, żeby te gatunki się przenikały i żeby widz sam musiał orientować się w konwencji - mówi Bartosz Opania.

Głównym tematem poruszanym przez sztukę jest telewizyjna rzeczywistość. Spektakl podkreśla, jak wielką siłę oddziaływania mają media. Mogą bardzo szybko wykreować gwiazdę, którą równie szybko mogą zniszczyć.

- To brutalny świat, ale my jako widzowie demokratycznie go współtworzymy. Cyniczne wykorzystywanie każdej wiadomości dla podbicia oglądalności, kupczenie cudzą prywatnością i kreowanie rzeczywistości, wszystko to istnieje, bo się sprzedaje, a my to kupujemy - mówi Tamara Arciuch.

W realizację spektaklu "Pod niemieckimi łóżkami" zaangażowani byli twórcy, którzy pracowali także przy produkcjach Teatru Dramatycznego. Autorem scenografii jest Maciej Nawrocki. W Białymstoku pracował przy okazji spektaklu "Glany na glanc". Natomiast ruchem scenicznym zajął się Maciej Zakliczyński - reżyser spektaklu "I MOVE YOU", który z białostockimi aktorami współpracował także przy produkcji takich spektakli jak: "Czarnobyl. Last minute", "Antyhona", czy "Seks nocy letniej".

Bilety na przedstawienie dostępne są jeszcze w Kasie Teatru oraz na www.dramatyczny.pl/bilety.

Termin: 24 października, godz. 19.00

Ceny biletów: 100 zł - parter, 80 zł - balkon

Rezerwacje: 85 74 99 185, 85 74 99 184, e-mail: rezerwacje@dramatyczny.pl

(m)
Materiał nadesłany
22 października 2013

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia

12. Festiwal Sztuk Alt...
Paweł Wrona
Odkrywanie świata sztuk alternatywnyc...