Arcydzieło włoskiej opery

"Napój miłosny" - reż. Jitka Stokalska - Opara Na Zamku

29 lutego o 19.00 i 1 marca o 18.00 na scenie Opery na Zamku w Szczecinie zagości jedna z najpopularniejszych oper buffa – Napój miłosny Gaetana Donizettiego, w reżyserii Jitki Stokalskiej, pod batutą Kalle Kuusavy.

Napój miłosny Gaetana Donizettiego to opera komiczna, która opowiada historię miłości biednego parobka Nemorina, do wykształconej, majętnej i romantycznej Adiny. Chłopak próbuje zdobyć ukochaną za pomocą „cudownego" eliksiru i tak rodzą się kłopoty. Piękna muzyka, wyraźne charaktery, lekka opowieść tworzą razem arcydzieło włoskiej opery.

Bo któż nie marzył (choćby tylko raz!) o posiadaniu nadzwyczajnego napoju, który potrafiłby zwrócić ku niemu serce ukochanej osoby, dotąd niezbyt czułej i otwartej na miłosne wyznania i oświadczyny? A co, jeśli, nie daj Boże, ten eliksir ma w swojej ofercie wędrowny szarlatan, który nabiera w ten sposób naiwnych i zakochanych? To punkt wyjścia do prawdziwego dramatu sercowego – albo też świetnej komedii, pełnej śmiesznych sytuacji i zabawnych nieporozumień. I tak właśnie myślał Gaetano Donizetti, komponując muzykę do jednej z najbardziej uroczych oper komicznych, czyli „Napoju miłosnego". Ta historia na pewno nie zawiedzie żadnego słuchacza!

Szczecińska inscenizacja przeniesie widzów do lat 30. XX wieku na pełna uroku włoską prowincję. Na scenie przepiękna scenografia, kostiumy i pojazdy z epoki.

Jitka Stokalska, reżyserka: „Uniwersalna, nieco umowna przestrzeń, w której osadziliśmy opowieść, ma na celu skupienie uwagi na samej historii. Bo tu najważniejsza jest potęga miłości, która może zbawić, ale też zabić. O tym właśnie jest Napój miłosny".

Magdalena Jagiełło-Kmieciak
Materiał Opery na Zamku
28 lutego 2020
Portrety
Jitka Stokalska

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia

11. Międzynarodowy Fes...
Wiesław Czołpiński
To będzie twórcze spotkanie młodych l...