Arie, duety, tercety

„Di gioia in gioia" - wyst. Adriana Ferfecka, Piotr Buszewski, Szymon Komasa, Mischa Kozłowski - Teatr Studio Galeria - Scena im. Józefa Szajny

„Magnetyczna Adriana Ferfecka", „finalista prestiżowych przesłuchań dla debiutantów w Metropolitan Opera Piotr Buszewski", „jeden z najważniejszych artystów młodego pokolenia Szymon Komasa" wystąpią razem 29 maja 2022 na Dużej Scenie STUDIO w niezwykłym koncercie „Di gioia in gioia" / „Od przyjemności do przyjemności". Artyści wykonają arie, duety, tercety m.in. Mozarta, Donizettiego, Verdiego. Przy fortepianie Mischa Kozłowski.

 

SOPRAN
Adriana Ferfecka

TENOR
Piotr Buszewski

BARYTON
Szymon Komasa

FORTEPIAN
Mischa Kozłowski

Adriana Ferfecka

Absolwentka legnickiej Szkoły Muzycznej na wydziale fortepianu i śpiewu solowego. Ukończyła studia na Wydziale Wokalnym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu solowego prof. Jolanty Janucik. W sezonie 2014/2015 była członkiem Akademii Operowej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. W 2015 roku uczestniczyła w projekcie dla młodych śpiewaków na Salzburger Festspiele w Austrii.

W latach 2015-2017 związana była z berlińską Deutsche Oper. W kolejnych sezonach artystka zadebiutowała na Scenie Teatro dell'opera di Roma w Rzymie. Występowała również na deskach takich teatrów jak Teatro La Fenice w Wenecji, Dutch National Opera&Ballet w Amsterdamie, Teatro Lirico Di Cagliari, Opera Wrocławska, Opera i Filharmonia Podlaska, Opera Śląska czy Teatr Wielki Opera Narodowa.

Adriana Ferfecka współpracowała z takimi reżyserami jak: Robert Carsen, Damiano Michieletto, David Herman, Ole Anders Tandberg, Jan Philipp Gloger, Roland Schwab oraz dyrygentami: Stefano Montanari, Michele Mariotti, Jerzy Maksymiuk, Marc Albrecht, Donald Runnicles, Andrea Battistoni, José Cura.

Jest laureatką pierwszych nagród na licznych konkursach międzynarodowych. Za swoje osiągnięcia została nagrodzona stypendium Ministra Kultury i Sztuki.

___

Piotr Buszewski
Rozpoczął swoją naukę w ZPSM im. Fryderyka Chopina w klasie Leszka Świdzińskiego oraz na UMFC w klasie prof. Jerzego Knetiga. Kontynuował swoją edukację w Accademia Nazionale di Santa Cecillia pod okiem Renaty Scotto, Juilliard School w Nowym Jorku w klasie Dr. Roberta C. White Jr. oraz Academy of Vocal Arts w Filadelfii w klasie Billa Schumana. W tym sezonie Piotr zadebiutuje na deskach Staatsoper Unter den Linden w Berlinie jako Śpiewak Włoski w Der Rosenkavlier oraz Covent Garden w Londynie jako Cassio w Otello. Jest on również członkiem zespołu Hamburgische Staatsoper gdzie wykona partie w Nabucco, L'elisir d'amore, Rigoletto oraz Dialogues des Carmélites. W Polsce pojawi się w operze Les Pêcheurs de perles oraz La Bohème na deskach Opery Wrocławskiej. Przyszłe sezony przewidują również debiut w Metropolitan Opera, Théâtre du Capitole du Toulouse, San Diego Opera oraz Opera Graz.

Do dorobku artystycznego Piotra zaliczają się debiuty w Pigmalione Donizettiego w New York City Opera oraz w Europie otwierając sezon w Operze w Lipsku w produkcji L'elisir d'amore w reżyserii Rolando Villazóna. Jego repertuar obejmuje również role w Vanda Antonína Dvořáka, La Bohème, Rigoletto, Le médicine malgré lui, Roméo et Juliette, La damnation de Faust, Lucia di Lammermoor, Das Rheingold, Rusałka, Così fan tutte, Don Pasquale, Gianni Schicchi. Jest również laureatem nagród na międzynarodowych konkursach – Loren L. Zachary National Vocal Competition w Los Angeles, Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie, National Council Auditions organizowanych przez The Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz Operalii organizowanych przez Placido Domingo.

__

Szymon Komasa
„Baryton, który z równym powodzeniem śpiewa opery i piosenki Mieczysława Fogga. Szymon Komasa, jeden z najzdolniejszych polskich śpiewaków." [Anna S. Dębowska].
Urodzony w Poznaniu. Naukę muzyki rozpoczął w wieku 7 lat od gry na wiolonczeli. Instrument ten ukończył dyplomem średniej Szkoły Muzycznej nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. W 2004 roku rozpoczął studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Ukończył je w 2009 roku dyplomem z wyróżnieniem. W tym samym roku rozpoczął podyplomowe studia śpiewu operowego w Guildhall School of Music and Drama w Londynie a następnie kontynuował naukę śpiewu w prestiżowej Juilliard School of Music w Nowym Jorku w programie Artist Diploma of Opera Singing w klasie śpiewu Edith Wiens. Jest laureatem i zwycięzcą wielu Międzynarodowych konkursów operowych m.in. : BBC Cardiff Singer of the World (2011),w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Veronici Dunne w Dublinie w (2011) , Międzynarodowym Konkursie im. Marcelli Sembrich-Kochańskiej w Nowym Jorku (2014) i pieśniarskich (Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu-2009). Zadebiutował partią Schaunarda w „La Boheme" w Teatro Filharmonico/Arena di Verona we Włoszech(2009). Z recitalami pieśni wystąpił w Carnegie Hall w Nowym Jorku (2012) oraz Wigmore Hall w Londynie (2012). Śpiewa w wielu teatrach operowych w Polsce i za granicą. Oprócz klasycznych partii operowych takich kompozytorów jak : Mozart, Bellini, Donizetti, czy Verdi. Artysta z ogromnym sukcesem wykonuje partie w operach współczesnych kompozytorów m.in.: Korine Fujiwara (The Flood), czy Pawła Mykietyna (Czarodziejska Góra). W 2019 podpisał kontrakt z wytwórnia Warner Classics na nagranie czterech albumów solowych.

__

Mischa Kozłowski
Pianista solista i kameralista, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz prezes Fundacji „Partnerstwo w Muzyce". W młodości ukształtowany muzycznie przez Katarzynę Popową-Zydroń, studiował w Warszawie u Piotra Palecznego, Macieja Paderewskiego, Jerzego Marchwińskiego i Katarzyny Jankowskiej–Borzykowskiej oraz w szwajcarskim Bern u Tomasza Herbuta, Patricka Jüdta i Moniki Urbaniak-Lisik.

Laureat czołowych nagród konkursów pianistycznych i kameralnych w Polsce, Niemczech, Szwajcarii i na Ukrainie. Koncertował w większości krajów Europy, a także w Izraelu, Tunezji, Japonii i Chinach. Jako solista z orkiestrą zadebiutował w wieku 9 lat. Wystąpił w większości sal filharmonicznych i koncertowych w Polsce, a także m.in. w Filharmonii Moskiewskiej, National Centre for the Perfoming Arts w Pekinie, Rohm Theatre w Kyoto, Flagey w Brukseli, Narodowej Filharmonii Ukrainy w Kijowie, w siedzibie UNESCO w Paryżu, w Konzerthaus „Kultur-Casino", Zentrum Paul Klee i Yehudi Menuhin Forum w Bernie.

Od lat regularnie nagrywa dla polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych czy telewizyjnych, a także często bierze udział w projektach łączących muzykę z filmem, teatrem, malarstwem i innymi dziedzinami sztuki.
Za swoje osiągnięcia otrzymał wiele nagród i wyróżnień – do najważniejszych należą te przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa, LYRA Stiftung, Rita Zimmermann Musik-Stiftung, Fondazione Pro Libertas et Humanitas Kasimir Bartkowiak, Dongsan Research Foundation, Instytut Adama Mickiewicza oraz Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci w Warszawie.

PROGRAM:

Georges Bizet – „Votre toast..." aria Escamilla z II aktu opery „Carmen"
Szymon Komasa – baryton
Mischa Kozłowski – fortepian

Giacomo Puccini – „Chi il bel sogno..." aria Magdaleny z I aktu opery „Jaskółka"
Adriana Ferfecka – sopran
Mischa Kozłowski – fortepian

Charles Gounod – „O sainte medaille... Avant de quitter ces lieux..." aria Valentina z II aktu opery „Faust"
Szymon Komasa – baryton
Mischa Kozłowski – fortepian

Gaetano Donizetti – „Caro elisir..." duet Adiny i Nemorina z I aktu opery „Napój miłosny"
Adriana Ferfecka – sopran
Piotr Buszewski – tenor
Mischa Kozłowski – fortepian

Giacomo Puccini – Scena Mimi i Rodolfa z I aktu opery „Cyganeria"
Adriana Ferfecka – sopran
Piotr Buszewski – tenor
Mischa Kozłowski – fortepian

PRZERWA

Georges Bizet – „Au fond du temple saint..." duet Nadira i Zurgi z I aktu opery „Poławiacze pereł"
Piotr Buszewski – tenor
Szymon Komasa – baryton
Mischa Kozłowski – fortepian

Fryderyk Chopin – Polonez As-dur op. 53
Mischa Kozłowski – fortepian

Wolfgang Amadeus Mozart – „Finch'han dal vino'..." aria Don Giovanniego z opery "Don Giovanni"
Szymon Komasa – baryton
Mischa Kozłowski – fortepian

Wolfgang Amadeusz Mozart – „Là ci darem la mano..." duet Zerliny i Don Giovanniego z opery „Don Giovanni"
Adriana Ferfecka – sopran
Szymon Komasa – baryton
Mischa Kozłowski – fortepian

Leonard Bernstein – „Maria, Maria..." z musicalu „West side story"
Piotr Buszewski – tenor
Mischa Kozłowski – fortepian

Leonard Bernstein – „Tonight..." z musicalu „West side story"
Adriana Ferfecka – sopran
Piotr Buszewski – tenor
Mischa Kozłowski – fortepian

Mitch Leigh – „The impossible dream" z musicalu „Człowiek z La Manchy"
Szymon Komasa – baryton
Mischa Kozłowski – fortepian

Giuseppe Verdi – „Libiamo ne' lieti calici..." z I aktu opery „La Traviata"
Adriana Ferfecka – sopran
Piotr Buszewski – tenor
Szymon Komasa – baryton
Mischa Kozłowski – fortepian

(-)
Materiał organizatora
26 maja 2022

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...