Arlekin jedzie na festiwal do Indonezji

Międzynarodowy festiwal Wayang -World Puppet Carnival w Indonezji

Tegoroczny festiwal rozpocznie się 1 a skończy 8 września. Wszystkie działania artystyczne będą prezentowane w Dżakarcie i na Bali.

Wayang -World Puppet Carnival to prawdziwe święto sztuki lalkarskiej. Głównym zadaniem festiwalu jest wypełnić serca ludzi miłością do lalek teatralnych i wprowadzić ich w magiczny świat sztuki lalkarskiej.

Lalkarze z całego świata zostali zaproszeni, aby dzielić się swoim talentem, sztuką, kulturą i obyczajami. W drodze selekcji zostało wybranych ponad 70 spektakli z całego świata, które zostaną pokazane szerokiej publiczności w pięknym i egzotycznym miejscu jakim jest Indonezja. Uczestnikami są grupy m.in. z Brazylii, Meksyku, Kolumbii, Nowej Zelandii, Kuby, Indii, Chorwacji, Argentyny, Australii, Bangladeszu. Spektaklom będą towarzyszyły warsztaty teatralne, seminaria, spotkania z artystami oraz występy taneczne.

Indonezja to kolebka teatru Wayang wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury

jako arcydzieło ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości. Wayang to wyjątkowy, tradycyjny rodzaj teatru cieni z wykorzystaniem przepięknych lalek wykonanych ze skóry bawolej i zamontowanych na bambusowych kijkach.

Tym bardziej czujemy się zaszczyceni, że w tak niezwykłym miejscu będziemy mogli zaprezentować barwny, rozśpiewany spektakl O żabce co nie została królewną. Nad przedstawieniem pracowało trzech wybitnych profesorów: Krzysztof Rynkiewicz ( zadbał o projekty scenograficzne), Tomasz Walczak (stworzył muzykę), Waldemar Wolański (napisał scenariusz i wyreżyserował sztukę)..

Aktorzy bawią się teatralną iluzją, tworzą gagi, które gładko trafiają do młodego widza. Nie przerywając toku opowieści, dynamicznie i niezauważalnie wymieniają się kukłami. Jednocześnie wypełniają scenę ruchem i śpiewem. Swingujące melodie piosenek na długo pozostają w głowie. Muzyka wykonywana jest na żywo.

Przypomnijmy, że w kwietniu tego roku spektakl "O Żabce, co nie została królewną" zachwycił młodą publiczność na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek na Tajwanie. Wcześniej został doceniony przez wiele artystycznych gremiów i gościł na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Bielsku -Białej, a także był pokazywany w Bristolu i Birmingham w Anglii.

(-)
Materiał Teatru
29 sierpnia 2013

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia