Arlekin leci do Bangkoku

"DekAmore" - reż. Bogdan Nauka, Teatr Arlekin w Łodzi

Od 1 do 10 listopada zespół z łódzkiego Teatru Arlekin reprezentować będzie Polskę na największym festiwalu artystów lalkarzy – „Harmony World Puppet Carnival", który w tym roku odbędzie się w Bangkoku.

Do konkursu zgłoszono najnowszą arlekinowską propozycję – spektakl przeznaczony wyłącznie dla widzów dorosłych o wdzięcznie brzmiącym tytule – „DekAmore". Sztuka inspirowana jest klasyką Giovanniego Boccaccia, ale między innymi dzięki wzbogaceniu jej współczesnymi piosenkami, komentującymi aktualne trendy w erotyce światowej, zyskała nową wartość. Propozycja ta po raz kolejny udowadnia, że wyrafinowanej sztuki animowania lalką nie należy kojarzyć wyłącznie z adresatem dziecięcym. „DekAmore" dobitnie udowadnia, że także dorosła widownia znakomicie bawi się w towarzystwie marionetek, które na scenie mogą pokazać nieco więcej, niż żywi aktorzy.
World Puppet Carnival to festiwal dedykowany artystom-lalkarzom, którzy w swej codziennej pracy przenoszą widzów w świat baśni, marzeń i rozrywki. Jak podkreślają organizatorzy, nadrzędnym celem działań jest jednoczenie twórców ze wszystkich stron świata, wbrew podziałom, uprzedzeniom czy różnicom kulturowym. Chodzi przede wszystkim o celebrację życia, wspólne przeżywanie sztuki, danie alternatywy dla współczesnej technologii, która oddala nas od drugiego człowieka.
Jury międzynarodowego konkursu wybrało spektakl „DekAmore" spośród ponad 700 zgłoszonych propozycji. Polska będzie konkurować z reprezentantami z prawie 80 krajów i ponad 150 grupami teatralnymi. Podczas zeszłorocznej edycji festiwalu Teatr Lalek Arlekin spektaklem „O żabce co nie została królewną" wywalczył nagrodę za najlepszą bajkową opowieść. Tegoroczna odważna i epatująca erotyzmem propozycja także powinna zachwycić międzynarodową publiczność.

(-)
Materiał Teatru
31 października 2014

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia