Arlekin na Tajwanie

"O żabce co nie została królewną" - Kaohsiung Puppet Theater Festival

Teatr Arlekin jako jedyny teatr z Polski będzie uczestnikiem międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek w mieście Kaohsiung. Tegoroczny Kaohsiung Puppet Theater Festival odbędzie się w dniach 30 marca - 4 kwietnia. Uczestnikami są grupy z Europy (Polska, Czechy, Węgry, Bułgaria, Wielka Brytania, Niemcy, Rosja), Ameryki (Kanada) i Azji (Japonia, Tajwan). Wystąpią 22 zespoły, w tym 12 z Tajwanu. Przedstawienia będą prezentowane w różnych technikach lalkarskich, od pacynek, kukieł i marionetek po maski teatralne i teatr cieni.

Poza oficjalnymi przedstawieniami uczestnicy przeprowadzą ponad 50 warsztatów edukacyjnych. Dodatkowo w trakcie festiwalu, w nowo wybudowanym centrum kulturalnym Gangshan Cultural Center, będą miały miejsce różne atrakcje: specjalna wystawa lalek, kram z lalkami i gadżetami festiwalowymi.

Teatr Lalek Arlekin w Łodzi zagra spektakl pt. "O żabce co nie została królewną" w reż. Waldemara Wolańskiego aż 4 razy: 4 i 7 kwietnia.

Wszystkie koszty wyjazdu pokrywa strona chińska, co w sytuacji skąpych budżetów łódzkich teatrów jest dość znaczącym ułatwieniem. Specjalnie na wyjazd zostanie przygotowana wersja "chińska" spektaklu tzn. z wtrąconymi zdaniami po chińsku, zespół już ćwiczy zmienioną inscenizację, a niedługo spotka się z chińskim lektorem , panem Li-Chen, który nauczy nas kilku podstawowych zwrotów.

Warto przypomnieć, że Teatr Arlekin oprócz podróży po Europie był zapraszany do tak egzotycznych krajów jak np. Japonia, Pakistan, Iran czy Maroko.

(-)
Materiał Teatru
15 marca 2013

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia