Artur Zagajewski wygrał w Palermo

64. Trybuna Kompozytorów UNESCO w Palermo

''brut'' Artura Zagajewskiego zdobył najwięcej głosów we wszystkich głosowaniach 64. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO, która w 2017 roku rozgrywa się w Palermo. Wyróżniono także utwór "L'Atelier de sensorite" Szymona Stanisława Strzelca.

 

Międzynarodowa Trybuna Kompozytorów jest połączeniem konkursu i forum wymiany w dziedzinie muzyki współczesnej, w której udział biorą radiofonie publiczne zgromadzone w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Utwory rekomendowane przez Trybunę odtwarzane są we wszystkich stacjach radiowych zgromadzonych w EBU (74 członków) – to ogromne wsparcie dla promocji twórczości współczesnych kompozytorów.

''Utwór powstał z fascynacji Le Corbusierem oraz architekturą brutalistyczną, co w połączeniu z instrumentami dawnymi, kojarzonymi z całkowicie odmiennymi kanonami piękna, wydało mi się szczególnie interesujące'' mówił o swoim zwycięskim utworze Artur Zagajewski. Prawykonanie ''brut'' odbyło się w 2014 roku podczas festiwalu Warszawska Jesień.

W kategorii utworów napisanych przez kompozytorów, którzy nie przekroczyli 30. roku wyróżniono kompozycję Sebastiana Hilli, fińskiego kompozytora, zdobywcy Toru Takemitsu Award. W tej kategorii rekomendowano również utwór "L'Atelier de sensorite" Szymona Stanisława Strzelca.

Wśród polskich kompozytorów, którzy zdobywali najwyższe lokaty na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO możemy znaleźć takich twórców jak Witold Lutosławski,Krzysztof Penderecki, Hanna Kulenty, Henryk Mikołaj Górecki, Eugeniusz Knapik, Agata Zubel i inni. W całej historii Trybuny rekomendowano ponad 40 polskich utworów.

Źródła: Dwójka, vivienna.it

(-)
Culture.pl
22 maja 2017
Portrety
Artur Zagajewski

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...