Artyści będą paradować po ulicach miasta

24. Goleniowskie Spotkania Teatralne Bramat - 30 sierpnia do 3 września 2023 r.

W tym roku podczas festiwalu Bramat oprócz polskich spektakli pojawią się także realizacje z Niemiec, Norwegii, Wielkiej Brytanii. Będą spektakle, koncerty, happeningi, parada oraz wydarzenia dla najmłodszych.

Tegoroczny festiwal teatralny odbędzie się od 30 sierpnia do 3 września. Bramat, festiwal znany w Polsce i poza jej granicami, przybrał rangę święta miasta, skoncentrowanego na łączeniu środowisk lokalnych i ich rozwoju, a także łączeniu społeczności lokalnych ze środowiskami artystów.

Teatr gości w swoich progach w tym czasie wielu artystów z Polski i zagranicy, którzy chętnie rozmawiają i nawiązują relację z widzami. Taka forma spotkań zaprasza publiczność i całą społeczność do angażowania się we wspólne procesy artystyczne i społeczne.

- Goleniowskie Spotkania Teatralne umożliwiają budowanie wspólnej tożsamości kulturowej, motywują do podejmowania własnych inicjatyw i zachęcają do aktywnego życia społeczno-kulturalnego - przekonują ich organizatorzy.

Bramat to projekt realizowany od 1999 r., wciąż ewoluujący, konsekwentnie poszerzający i pogłębiający obszar oddziaływania. Festiwal od początku organizuje Teatr Brama z Goleniowa, który został złożony w tym mieście w 1996 r. przez Daniela Jacewicza. Nazwa teatru wzięła się od jego pierwszej siedziby - Bramy Wolińskiej. Dziś Brama jest znanym w Polsce i poza nią niezależnym teatrem alternatywnym, tworzącym w Goleniowie tętniące życiem środowisko kulturalne.

Motywację Bramy do działań pod kątem zarówno artystycznym, jak i kulturotwórczym stanowi chęć zrewolucjonizowania relacji pomiędzy artystą na scenie a widzem. Spektakl jest okazją do spotkania, a także stwarza płaszczyznę do dialogu. Jako stowarzyszenie edukacyjno-społeczno-kulturalne, Brama wykorzystuje formalne i nieformalne metody edukacji, stwarzając społeczności lokalnej możliwość podniesienia jakości życia, a tym samym tworząc bogatą ofertę kulturalną w Goleniowie. W 1999 r. odbył się pierwszy przygotowany przez Teatr Brama festiwal teatralny Bramat, który do tej pory cieszy się ogromnym zainteresowaniem w środowisku teatralnym. W realizacji Bramatu uczestniczyli nie tylko aktorzy teatru, ale także mieszkańcy Goleniowa i tego typu formuła towarzyszy imprezie do dziś.

Ważnym wydarzeniem w historii Teatru Brama była premiera „Zabawy" Sławomira Mrożka (14 kwietnia 2000 r.). Sztuka została nagrodzona na wielu festiwalach, a w nieco zmienionym składzie jest grana do dziś, będąc tym samym jednym z najdłużej granych spektakli Teatru Brama.

Teatr przez wszystkie lata swojej działalności był silnie związany z muzyką, która po dziś dzień jest dla Bramy narzędziem w pracy teatralnej, metodą integracji, a także inspiracją przy pracy nad kolejnymi spektaklami.

Brama w swojej ofercie ma sześć spektakli, koncerty realizowane przez artystów teatru, a także przez muzyków Kapeli Teatru Brama, Jest realizatorem wielu projektów, zrzeszającym tym samym społeczność Goleniowa i środowiska kulturalne z całego świata. Co roku organizuje ze społecznością lokalną miasta festiwale, na które przyjeżdżają artyści nie tylko z polski. Jest miejscem spotkania nie tylko mieszkańców, ale także wielu kultur i społeczności.

__

Program:

30 sierpnia (środa)
Godz. 20.30, Antagon Teate-rAKTion (Niemcy) - „Dream of a Matter", spektakl, planty.

31 sierpnia (czwartek)
Godz. 18, Ladder Art Company (Węgry) - „2084 - nadejście złotego wieku", spektakl, Rampa.
Godz. 20, Stella Polaris (Norwegia) - „Vendland - miłość, wojna i duchowość słowian i wikingów", spektakl, park legend.

1 września (piątek)
Godz. 16 „Zaślubiny Gai - procesja weselna", parada, GDK -Rampa.
Godz. 17, Patrycja Kowańska - „Furor", spektakl, Rampa.
Godz. 18, Michael Krumins (Norwegia), koncert, Rampa.
Godz. 19, Teatro Potlach (Włochy) i Teatr Brama - „Powrót Antygony", spektakl, Rampa.
Godz. 21, Zoya, koncert, Rampa.
Godz. 22.30, Lukę Perch & Su-wres - dj set, Rampa.

2 września, (sobota)
Godz. 13, BramaLab - „Co z tą miłością", spektakl, GDK.
Godz. 16, Gruba i Głupia -„Very Funny", spektakl, Rampa.
Godz. 17.30, Kanarini Berlin Orchestra, koncert, Rampa.
Godz. 19, Teatr Brama - „Car-mina", spektakl, Rampa.
Godz. 21, Brama i przyjaciele, koncert, Rampa.
Godz. 22.30, Szczeniaki lux -dj set, Rampa.

3 września (niedziela)
Godz. 11, Klaun Tomi - „Artyści uliczni", spektakl, planty.
Godz. 12, Klaun Tomi - festiwal baniek mydlanych, akcja, planty.
Godz. 15, Extinction Rebellion Liguria - „Iore", happening, Rampa.
Godz. 16.30, Grupa Pomarańcze - „Smolarek", spektakl, Rampa.
Godz. 17.30, Lung and a Half Fuli Theatre (Wlk. Bytania)) -„Opowieści dla niesfornych widzów", spektakl, Rampa.
Godz. 19, Hertz Haus - „Hotel H., spektakl, Rampa.

Małgorzata Klimczak
Głos Szczeciński
22 sierpnia 2023

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia