Artyści Festiwalu Materia Prima

4. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy Materia Prima

Podczas Festiwalu zobaczymy dziesięć niezwykłych i bardzo różnorodnych przedstawień. Gwiazdą Festiwalu będzie Daniel Finzi Pasca ze Szwajcarii – wizjoner teatru, aktor, reżyser inscenizator, twórca sukcesów słynnego Cirque du Soleil. Artysta przyjedzie do Polski po raz pierwszy i zaprezentuje olśniewający, surrealistyczny spektakl „La Verità" z udziałem dwunastu artystów-akrobatów.

Compagnia Finzi Pasca (Szwajcaria) „La Verità"

Daniele Finzi Pasca – gwiazda Festiwalu – wizjoner teatru, twórca sukcesów CIRQUE DU SOLEIL i Cirque Éloize. Olśniewający spektakl z pogranicza teatru, nowego cyrku, teatru tańca, muzyki i śpiewu z udziałem 12 artystów-akrobatów. Hołd dla Salvadora Dali. Teatralne arcydzieło, które uzależnia i można je oglądać w nieskończoność. Polska prapremiera.

Thang Long Puppetry Theatre (Wietnam) „Tradycyjne lalki wodne"

Wietnamskie lalki wodne to oryginalna tradycja azjatycka sięgającą XI wieku. Barwne lalki będą animowane w wypełnionym wodą basenie, przy dźwiękach ludowej muzyki. Aktorzy pozostaną niewidoczni, a sekret poruszania lalkami ujawni się dopiero pod koniec przedstawienia. Egzotyka z daleka – z bliska tylko w Krakowie. Intrygujące! Po raz pierwszy w Polsce

NoGravity Dance Company (Włochy) „Aria"

Sensacja ostatniej edycji festiwalu – powietrzny taniec. Zaskakująca choreografia „zawieszona" kilka metrów nad ziemią, perfekcyjne ciała tancerzy i barokowa muzyka wykonywana na żywo. To oniryczne widowisko, którego nie da się zapomnieć. Poza wszelkimi zasadami grawitacji! Polska prapremiera.

Fictionville Studio & Banu Productions (USA) „Ogniste pióra: perska epopeja"

X-wieczna perska epopeja przeniesiona w barwny, trójwymiarowy świat teatru cieni, masek i filmu. Niesamowita produkcja zrealizowana z dużym rozmachem przez tandem twórców: irańskiego artystę wizualnego Hamida Rahmaniana i mistrza teatru cieni z USA Larrego Reeda. Rekomendacja hollywoodzkiego filmowca – Francesa Forda Coppoli. Czysta poezja! Polska prapremiera.

CCN Créteil & Val-de-Marne / Compagnie Kӓfig (Francja) „Pixel"

Pełen finezji spektakl choreografa Mourada Merzouki i artystów wizualnych Adrien M / Claire B „oczarował świat" /France Culture Radio/. Perfekcyjny mariaż sztuki i techniki. Doskonała interakcja tańca i multimediów. Hipnoza w wirtualnej przestrzeni gwarantowana! Polska prapremiera.

Jakop Ahlbom (Holandia) „Horror"

Przeżyj film w teatrze! Pomysłowy i perfekcyjnie zrealizowany pastisz filmów grozy. Czarny humor, dreszczyk emocji i absurd. By nas zaskoczyć Jakop Ahlbom wykorzystuje całą gamę efektów specjalnych i teatralnych trików. To niezaprzeczalne mistrzostwo inwencji. Nie do wiary – a jednak to możliwe! Polska prapremiera.

Compagnie Marie Chouinard (Kanada) „bODY_rEMIX/gOLDBERG _vARIATIONS"
Legendarny spektakl Marie Chouinard. Ciało wyzwalające się z narzędzi opresji, ucisku i ograniczeń. Poetycki hymn i marzenie o niczym nie skrepowanej wolności każdego z nas. Bezkompromisowa kreacja z udziałem półnagich tancerzy, która wykracza poza wyobrażenia o współczesnym teatrze tańca. Zdumienia i wzruszenia gwarantowane! Polska prapremiera.

TAMTAM objektentheater (Holandia) „Herosi z żelaza i inni ..."

Spektakl z pogranicza teatru i filmu animowanego. Animacja na żywo – widoczna na ekranie. Artyści od roku 1979 eksperymentują z teatrem przedmiotów. Rzeczom znalezionym nadają nowe znaczenia i czynią je bohaterami swoich przedstawień. Zastrzyk dla wyobraźni! Polska prapremiera.

Numen Company (Niemcy) „Limen" & "Cocon"

Dwie miniatury sceniczne prezentowane jednego wieczoru. Niemiecka artystka młodego pokolenia Uta Gebert wciąga nas w świat pełen poezji i metafizyki. „Czy jestem tym, kim jestem?" – takie pytania padają tylko w teatrze lalek dla dorosłych. Warto się przekonać, że warto! Polska prapremiera.

Vilniaus Teatras Lėlė (Litwa) „Piaskun"

Wyrazisty spektakl łączący teatr tańca, animację lalek i masek. Inspirowane twórczością E.T.A. Hoffmanna przedstawienie o człowieku balansującym na granicy obłędu, zawieszonym pomiędzy realnością i fantazją. Prawdziwe zwierciadło grozy!

 

(-)
Materiał organizatora
14 stycznia 2017
Portrety
Adolf Weltschek

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...