Artyści Opery i Filharmonii Podlaskiej mają szansę na nagrodę

Fryderyki, nagrody polskiego przemysłu muzycznego

Album z nagraniem "Quo vadis" Feliksa Nowowiejskiego, w którego nagraniu uczestniczył Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej przygotowany przez prof. Violettę Bielecką otrzymał nominację do Fryderyka w aż dwóch kategoriach: "muzyka poważna - album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa" oraz "najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej". Nagranie zdobyło już prestiżową nagrodę ICMA 2018 (International Classical Music Awards).

To nie koniec szans na nagrodę. Album z nagraniem "Missa pro pace" Wojciecha Kilara (wydawnictwo Opery i Filharmonii Podlaskiej), w którym udział wzięły zespoły Orkiestry i Chóru OiFP oraz wybitni soliści pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka także otrzymał nominację w kategorii "muzyka poważna - album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa".

Fryderyki to nagrody polskiego przemysłu muzycznego przyznawane od 1995 r. W kategoriach muzyki rozrywkowej najwięcej nominacji - bo aż 5 - otrzymała Daria Zawiałow. Akademia Fonograficzna poinformowała także, do kogo trafią w tym roku Złote Fryderyki przyznawane za całokształt osiągnięć artystycznych. Będą to Agnieszka Duczmal, Zbigniew Wodecki oraz Andrzej Dąbrowski.

Wielka gala rozdania Fryderyków w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej odbędzie się 24 kwietnia w Teatrze Polskim w Warszawie. Wcześniej - 16 kwietnia - poznamy nagrodzonych w kategoriach muzyki poważnej.

Anna Dycha
www.bialystokonline.pl
8 marca 2018

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia