Artysta 2009: Artyści totalnie odlotowi

Barbara Wysocka nominowana

Aktorka i reżyserka, nowohucki zespół, jazzowy pianista, filmowiec i filmoznawca. Niniejszym przedstawiamy nominacje w kategorii "artysta".

Barbara Wysocka. Bo ona ma talent

Od "Polityki" dostała Paszport, więc boimy się, że odleci z Krakowa. Bardzo byśmy tego nie chcieli, zatem przekornie nominujemy ją do "Kulturalnych Odlotów". Barbara Wysocka długo znana była jako "muza Michała Zadary". To właśnie u tego reżysera zagrała w minionych latach świetne role w spektaklach Starego Teatru: "Księdzu Marku", "Fedrze", "Odprawie posłów greckich", "Ifigenii". Wszystkich, którzy mieli ją tylko za utalentowaną aktorkę, w 2009 roku postanowiła jednak zaskoczyć.

Owszem, do kolekcji udanych występów w swym macierzystym teatrze dołączyła jeszcze jedno przedstawienie. W głośnej "Trylogii" Jana Klaty zagrała Aleksandrę Bilewiczównę, Postać w Obrazie i Ewę Nowowiejską (za te trzy kreacje otrzymała nagrodę na 34. Konfrontacjach Teatralnych "Klasyka Polska 2009" oraz nagrodę Plebiscytu Młodych 2009). Ale przede wszystkim na dobre zaistniała jako reżyserka.

Wysocka w 2008 roku zrealizowała już w Starym Teatrze "Klątwę" według Stanisława Wyspiańskiego. W roku 2009 święciła za to triumfy jako reżyserka "Pijaków" Franciszka Bohomolca. To spektakl bardzo sprawnie zrealizowany, spójny i dowcipny, a jednak podszyty przejmującą goryczą. Był jednym z najlepszych wśród tych, które miały swoją premierę w ramach realizowanego przez krakowski teatr festiwalu re_wizje/sarmatyzm.

Ponadto w 2009 roku, za który ją nominujemy, Wysocka prężnie działała poza granicami Krakowa. We Wrocławskim Teatrze Współczesnym wyreżyserowała "Kaspara" Petera Handkego (i zdobyła Wrocławską Nagrodę Teatralną), a w warszawskiej Operze Narodowej - "Zagładę domu Usherów" Philipa Glassa (po czym zgarnęła Paszport "Polityki").

Cały artykuł w Gazecie Wyborczej Kraków

Małgorzata I. Niemczyńska
Gazeta Wyborcza Kraków
16 stycznia 2010
Portrety
Barbara Wysocka

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki