Artystka na miarę patronki

Ogólnopolski Konkurs Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej

Galowym koncertem w Operze Krakowskiej zakończyła się w środę wieczorem czwarta edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej

Imprezę zrodzoną z "poszukiwania piękna, wdzięczności i miłości", jak to pięknie ujął dyrektor miejskiego Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr Stanisław Dziedzic, zainicjowała i organizuje Fundacja Pomocy Artystom Polskim "Czardasz" kierowana przez Ewę Wartę-Śmietanę, śpiewaczkę zauroczoną sztuką i postacią Iwony Borowickiej, zmarłej przed 26 laty legendarnej primadonny krakowskiej sceny operetkowej.

W tym roku do dwuetapowego konkursu stanęło 26 uczestników, jury obradujące pod przewodnictwem Wiesława Ochmana do II etapu dopuściło 16 osób. I nagrodę otrzymała Katarzyna Mackiewicz - sopran, absolwentka Konserwatorium w Petersburgu, II nagroda przypadła Ewie Szybilskiej - sopran, absolwentce katowickiej Akademii Muzycznej, III - otrzymała Joanna Trafas - sopran, która ukończyła krakowską uczelnię. Dwa równorzędne wyróżnienia przypadły także obdarzonym głosem sopranowym Jolancie Kowalskiej z Krakowa i wychowance katowickiej uczelni Agnieszce Niewiadomskiej. Były też inne nagrody.

Po raz pierwszy w krakowskim konkursie pojawiła się artystka mająca wszelkie dane, by w przyszłości konkurować z legendą patronki imprezy. Laureatka I nagrody Katarzyna Mackiewicz jest nie tylko wszechstronnie utalentowana i piękna, co nie jest na scenie bez znaczenia. Ma także tę charyzmę, która sprawia, iż wypełnia sobą sceniczną przestrzeń, jest primadonną w najlepszym tego słowa znaczeniu. Tylko, czy Opera Krakowska, podobno współorganizator konkursu, będzie umiała to wykorzystać?

Anna Woźniakowska
Dziennik Polski
22 listopada 2010

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia