Artystyczno - naukowe obchody urodzin wynalazcy

"Fahrenheit" - reż. Michał Derlatka - Miejski Teatr "Miniatura" w Gdańsku

W dniach 24-26 maja Teatr Miniatura wraz z firmami Edu Park i Smart_lab zaprasza na artystyczno-naukowe obchody urodzin Daniela Fahrenheita, słynnego fizyka, wynalazcy termometra rtęciowego oraz skali Fahreneheita do dziś używanej w Wielkiej Brytanii i USA.

Podczas tego urodzinowego weekendu będzie okazja do zobaczenia najnowszego spektaklu Miniatury "Fahrenheita" (na zdjęciu) w reż. Michała Derlatki oraz obejrzenia pokazów eksperymentów chemicznych i wzięcia udziału w warsztatach przygotowanych przez dwie firmy zajmujące się popularyzacją nauki w ciekawy i przystępny sposób - EduPark i Smart_lab.

Codziennie na godzinę przed spektaklem, w trakcie przerwy i chwilę po będzie można wziąć udział w nietypowych atrakcjach i przy okazji zrozumieć, co mogło zafascynować młodego Daniela Fahrenheita w fizyce i chemii.

Smart_lab, którego założyciel Przemysław Mietlarek brał czynny udział w tworzeniu spektaklu "Fahrenheit" w Miniaturze, w sobotę i niedzielę przygotuje interaktywne pokazy zatytułowane "Zimno? Ciepło! Eksperymentalne urodziny Fahrenheita", w ramach których będzie można zobaczyć z bliska, a nawet dotknąć, lodowaty ciekły azot, tajemniczy suchy lód i przeżyć jedyny w życiu spacer w chmurach. Dla fanów nieco wyższych temperatur przygotowane zostaną iście ogniste doświadczenia, w czasie których będzie można złapać płomień w ręce niczym Prometeusz. Po spektaklu na stoisku Smart_lab każde dziecko będzie mogło zobaczyć, jak można zrobić prawdziwe lody za pomocą ciekłego azotu i wyjść z teatru ze swoją porcją. Dodatkowo każdy gość urodzin Fahrenheita zostanie zamknięty w Wielkiej Bańce Mydlanej, co będzie można uwiecznić na zdjęciu, więc warto zabrać ze sobą aparat.

Z kolei EduPark będzie z nami już od piątku 24 maja przez cały weekend. Edukatorzy z EduParku poprzez widowiskowe eksperymenty zapoznają publiczność z różnicami pomiędzy reakcjami pochłaniającymi i wydzielającymi ciepło. Nie zabraknie dymu i efektów specjalnych. W sobotę i niedzielę poprowadzą również bezpłatne warsztaty naukowe dla widzów urodzinowych spektakli. Poprzez samodzielnie wykonywane doświadczenia związane z temperaturą i nie tylko będzie można lepiej zrozumieć dokonania Gabriela Fahrenheita. Uczestnicy warsztatów będą doprowadzać wodę do wrzenia bez jej podgrzewania, poznają tajemnice zmiany stanów skupienia i zbudują mini wyrzutnie. W związku z ograniczoną ilością miejsc na warsztaty od 15 maja ruszają zapisy, dla wszystkich dzieci powyżej 5 lat z biletem na sobotni lub niedzielny spektakl "Fahrenheit". Decyduje kolejność zgłoszeń.

 

(-)
Materiał Organizatorów
24 maja 2013

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...