Audiodeskrypcja w operze - po raz pierwszy w Polsce

"Upiór w operze" - reż. Wojciech Kępczyński - Opera i Filharmonia Podlaska

Już od 11 maja 2014 roku widzowie niewidomi i słabowidzący będą mogli podziwiać na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej widowiskowy i znany na całym świecie od 30 lat musical wszech czasów - "Upiora w operze" Andrew Lloyda Webbera.

A wszystko dzięki specjalnie przygotowanej audiodeskrypcji, po raz pierwszy na potrzeby teatru operowego.

Wydarzenie ma charakter bezprecedensowy. "Upiór w operze" A. Lloyda w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego będzie pierwszym w Polsce widowiskiem z audiodeskrypcją, które dzięki współpracy Fundacji Aduiodeskrypcja z Operą i Filharmonią Podlaską - Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku zostanie udostępnione szerszej publiczności. I zaprezentowane na deskach opery - właśnie w Białymstoku.

- Starania o wdrożenie odpowiednich rozwiązań w celu zastosowania audiodeskrypcji w Operze rozpoczęliśmy już w roku 2007 - mówi Tomasz Strzymiński, Prezes Fundacji Audiodeskrypcja z Białegostoku. - Cieszymy się, że stworzone warunki techniczne w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku pozwolą niewidomym miłośnikom musicali i oper nie tylko usłyszeć partie wokalno-instrumentalne, ale także - dzięki audiodeskrypcji - poznać wizualną stronę widowiska. Scenografię, ruch, gest oraz grę aktorską. Dopiero razem tworzą one harmonijną całość i możliwe staje się prawidłowe odczytanie fabuły dzieła operowego - tłumaczy.

Twórcy audiodeskrypcji, Emilia Sulej, Barbara Szymańska i Darek Jakubaszek, postarali się o to, by osoby niewidome i słabowidzące mogły odkryć niegasnącą magię jednego z najsłynniejszych musicali w historii.

- Dzięki audiodeskrypcji - podkreśla Barbara Szymańska - ale także za sprawą doskonałego reżysera Wojciecha Kępczyńskiego, znakomitych artystów i pełnych zaangażowania pracowników Opery i Filharmonii Podlaskiej, ten musical zyskuje drugie życie.

Wcześniej premierowe pokazy audiodeskrypcji Fundacja Audiodeskrypcja zrealizowała w kinie (2006), teatrze (2007), galerii i muzeum (2009) oraz na płycie DVD (2008).

Spektakle "Upiora w operze" A. Lloyda Webbera z audiodeskrypcją będą dostępne w dniach: 11, 13, 14 maja o godzinie 19.00 w Operze i Filharmonii Podlaskiej - Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku przy ul. Odeskiej 1.

W celu rezerwacji biletów i zestawów słuchawkowych prosimy o wcześniejszy kontakt z Barbarą Szymańską, koordynatorem projektu (tel. 500 093 090; e-mail: fundacja@audiodeskrypcja.org.pl).

Fundacja Audiodeskrypcja opracowała także wprowadzenie do spektaklu. Tekst w wersji elektronicznej można otrzymać drogą mailową pod wyżej podanym adresem.

Bilet indywidualnie można nabyć w kasie OiFP-ECS, składając zapotrzebowanie na zestaw słuchawkowy najpóźniej na dzień poprzedzający pokaz spektaklu (maksymalnie do godziny 17:00).

(-)
Materiał Opery
9 maja 2014

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia