AUKSO rusza

4. sezon koncertowy w Mediatece

Zapraszamy Państwa do nowych muzycznych podróży w ramach 4 cykli: Aukso Modern, Next Wave, Polish Sounds i Aukso4kids.

Jak zwykle zapowiada się różnorodnie, ciekawie, ambitnie!

07.09 | godz. 19:00
PENDERECKI // GREENWOOD
AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
Marek Moś - dyrygent
Wrocławski koncert, na którym spotkali się po raz pierwszy, był w Polsce najważniejszym wydarzeniem muzycznym 2011 roku. Współpraca Jonny'ego Greenwooda, gitarzysty Radiohead, najwybitniejszego zespołu rockowego naszych czasów z Krzysztofem Pendereckim, kompozytorem i dyrygentem, ikoną muzyki współczesnej, nie tylko zaspokoiła ciekawość obu panów i ich wielbicieli, nie tylko pozostawiła po sobie piękną pamiątkę w postaci wydanego przez Nonesuch albumu, ale przede wszystkim potwierdziła, że muzyka jest jedna. Szczególnie ta najlepsza – by dojść na szczyt trzeba porzucić gatunkowy balast. Kłaniając się Mistrzowi z okazji 85. urodzin powtarzamy ów koncert z niezmienionym programem. Dwóm kompozycjom Pendereckiego („Ofiarom Hiroszimy – Tren" i „Polimorfia") towarzyszyć będą dwie odpowiedzi Greenwooda („Popcorn Superhet Receiver" i „48 Responses to Polymorphia").

15.09 | godz. 19:00
JACASZEK
Jedna z najważniejszych postaci polskiej muzyki alternatywnej XXI wieku. Zaczynał od eksperymentów ilustrujących recytacje zaprzyjaźnionych poetów, współpracował ze Stefanem Wesołowskim i Miłką Malzahn, stworzył słuchowisko oparte na „Bajkach robotów" Lema. Prawdziwym przełomem dla Michała Jacaszka był wydany w 2008 roku album „Treny" – minimalistyczna wariacja na temat wierszy Kochanowskiego, smutna i piękna zarazem. Sprawdzoną formułę, polegającą na elektronicznym przetwarzaniu i doprawianiu akustycznych brzmień, na balansowaniu pomiędzy sacrum i profanum, Jacaszek wykorzystał też na późniejszych albumach, m.in. gotycko posępnym „Pentral", oniryczno-nabożnych „Pieśniach" i refleksyjnych „Kwiatach". Dał się też poznać jako twórca muzyki teatralnej i filmowej, a niedawno nagrodzono go w konkursie muzyki... folkowej – wraz z zespołem Vocal Varshe wygrał Nową Tradycję.

22.09 | godz. 19:00
ŁONA I WEBBER
Duet, który w polskim hip-hopie jest zjawiskiem osobnym. Cóż, mogą sobie w Szczecinie obserwować wszystko z pozycji wygodnego dystansu. Ale Łona z życzliwą rezerwą odnosi się też do szarej rzeczywistości, która jest paliwem dla jego barwnych tekstów. Społecznie wrażliwych, psychologicznie wiarygodnych i literacko wysmakowanych. Nie wszyscy dzielimy problemy raperów prowadzących nocne życie na granicy prawa, ale Łony zmagania z codziennością przypominają doświadczenia każdego z nas. Zamknięte są przy tym w formie tak błyskotliwej, że porównania do Kabaretu Starszych Panów trudno uważać za przesadzone. Siła rapowanych felietonów Łony bierze się też z muzycznych podkładów, dostarczanych przez Webbera, producenta z imponującą wyobraźnią i rzadką wszechstronnością. Nie ufajcie Jarząbkowi, ale temu opisowi możecie zaufać – to będzie świetny koncert.

29.09 | godz. 11:00
MUZYK TO REŻYSER FILMOWY
Joanna Bronisławska aka Asi Mina - prowadzenie
Powracamy do spotkań na bazie fenomenalnej książki M.U.ZY.K.A autorstwa Michała Mendyka i Michała Libery wydanej przez oficynę Dwie Siostry. Tyle ciekawych wątków nie zostało jeszcze poruszonych! Na przykład jaki kształt miałaby Twoja ulubiona piosenka? Spróbujecie ją narysować? Przywołać jej kolor, rozmiar i wymiar? Na 100% znacie Walta Disneya, ale czy słyszeliście o Carlu Stallingu? To on komponował muzykę do wielu kreskówek i przyczynił się do wielkiego sukcesu tych bajek. Muzyka jest w nich idealnie zgrana z obrazem. Wspólnie stworzymy soundtrack do kreskówki i na chwilkę staniemy się taperami. Nie mylić z tapirami! A kto to taki? Dowiecie się na spotkaniu!

___

Bilety na wydarzenia w ramach sezonu koncertowego AUKSO w Mediatece są dostępne w punktach sprzedaży Ticketpro na terenie całego kraju (w Tychach w sklepach Empik i Saturn), w sklepie internetowym www.ticketmaster.pl oraz w Mediatece na godzinę przed koncertem (w przypadku dostępności miejsc).

Barbara Orzechowska
Materiał organizatora
8 września 2018

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...