Aura poezji, groteski i humoru

"Krawiec Niteczka" - reż. Zbigniew Głowacki - Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum"

Premiera baśni "Krawiec Niteczka", którą zaplanowano na najbliższą sobotę, 24 maja, będzie ostatnią w tym sezonie realizacją Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach.

Sceniczna wersja pięknej, poetyckiej opowieści Kornela Makuszyńskiego, którą zaproponował teatrowi Zbigniew Głowacki, autor sztuki i reżyser spektaklu, adresowana jest do młodszych dzieci.

Pan Niteczka, ceniony krawiec z miasteczka Tajdarajda, pewnego dnia – za sprawą olśnienia – zostaje poetą. Niestety od tej pory uszyte przez niego ubrania może i mają w sobie coś z poezji, ale nie nadają się do noszenia. Oburzony Burmistrz wyrzuca nieszczęśnika z miasta; Niteczka rusza w świat. Po drodze zaprzyjaźnia się Strachem na wróble i odtąd wędrują już razem na spotkanie z przygodą. Po kilku zabawnych, ale i niebezpiecznych zdarzeniach trafiają do zalanego deszczem Pacanowa, w którym od dawna pada i pada bez końca. Niteczka przywraca mieszkańcom słońce, zgrabnie łatając dziurę w niebie, a w nagrodę otrzymuje tron i rękę królewny.

Motyw drogi, oryginalne postaci, zabawne przygody, podczas których bohaterowie pokonać muszą własne słabości i lęki, unosząca się nad baśniowym światem aura poezji, zrównoważona absurdalnym humorem i groteską –wszystko to znajdziemy w inscenizacji, zrealizowanej przez międzynarodową ekipę twórców.
Świetne, charakterystyczne lalki i bardzo ciekawą plastycznie przestrzeń zaprojektowała słowacka scenografka, Eva Farkašová, znana doskonale śląskiej publiczności, podobnie jak czeski kompozytor, Pavel Helebrand, którego muzyka zawsze podbija serca widzów.

W głównych rolach zobaczymy Jacka Popławskiego (Niteczka) i Ewę Reymann (Strach), pozostałe postaci zagrają: Danuta Baska, Marta Popławska, Marek Dindorf i Piotr Janiszewski.
Dodajmy, że spektakl został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Premiera odbędzie się 24 maja o godz. 17.00, a zaraz po niej – w niedzielę, 26 maja o godz. 16.00 przedstawienie pokazane zostanie w ramach VII Metropolitalnego Święta Rodziny (bilety w promocyjne cenie 10 zł). Po widowisku przewidziano warsztaty muzyczne, które poprowadzi kompozytor.

Renata Chudecka
Materiały Teatru
19 maja 2014

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia