Autobiografia... na Festiwalu Prapremier

"Autobiografia na wszelki wypadek" reż. Michała Buszewicza w ramach Festiwalu Prapremier

W środę, 10 listopada o godz. 19.00 w ramach Festiwalu Prapremier Teatr Łaźnia Nowa z Krakowa zaprezentuje spektakl „Autobiografia na wszelki wypadek" w reżyserii Michała Buszewicza.

Jak pisała laureatka Nagrody Nobla Swietłana Aleksiejewicz: „Tekst Michała Buszewicza «Autobiografia na wszelki wypadek» w moim mniemaniu jest o przeczuciu, o ześlizgiwaniu się człowieka w ciemność, nicość, która zwie się śmiercią. Ale czytając tę sztukę, cały czas zadaję sobie pytanie – czy to opowieść o miłości czy o śmierci? Myślę, że jednak o miłości".

„Autobiografia na wszelki wypadek" to tekst, wobec którego trudno pozostać obojętnym. Historia Buszewicza jest znakomicie skonstruowana, umiejętnie przeplatana dokumentami z przeszłości, a w tle towarzyszy jej muzyka Baascha – jednego z najciekawszych twórców muzyki alternatywnej i elektronicznej. W tym przypadku spektakl to historia, w której można zobaczyć życie młodego człowieka w całej jego złożoności, od dzieciństwa po nieznaną przyszłość.

W ten sposób teatralna biografia tworzy złożony pomost między komedią a tragedią. Rozmowy postaci są niepokojące i intrygujące, zwięzłe i tajemnicze. Lawirując między megalomanią a samobiczowaniem, bohater, którego życie poznajemy poprzez opowieść trzech mężczyzn przychodzących posprzątać mieszkanie po jego śmierci, mierzy się z porażkami, trudnościami twórczymi, wzorcami męskości i własnym przemijaniem.

 

(-)
Materiał Teatru
9 listopada 2021

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia