Awangardowy Chopin

"Magiczny fortepian Chopina" - reż: Konrad Smuga - Opera Nova w Bydgoszczy

Multimedialne widowisko muzyczne pt. "Magiczny fortepian Chopina" zostanie w sobotę po raz pierwszy pokazane na scenie Opery Nova w Bydgoszczy. Awangardowy spektakl ma przybliżyć dorobek Chopina młodym miłośnikom muzyki, których nie interesuje klasyka w tradycyjnej formie

"Magiczny Fortepian Chopina" to w intencji twórców spektaklu interdyscyplinarne przedsięwzięcie muzyczno-teatralne. Klasyczne utwory Chopina łączą się nim z muzyką nowoczesną: jazzem, hip-hopem oraz multimedialnymi projekcjami i tańcem nowoczesnym.

- Libretto widowiska opowiada o młodym, utalentowanym artyście, który pragnie skomponować dzieło swego życia. Dążąc do sławy i pieniędzy przeżywa wiele muzycznych rozczarowań, aż w końcu odnajduje inspirację i ukojenie w muzyce Chopina, a tytułowy fortepian Chopina jest dla niego magiczną bramą do świata romantyzmu, gdzie artysta dzięki muzyce wielkiego mistrza odnajduje spokój i natchnienie - poinformowała Małgorzata Szczepaniak, przedstawicielka producenta widowiska.

W spektaklu obok klasycznych fortepianowych dzieł Chopina zabrzmią jazz oraz popularne wśród współczesnej młodzieży hip-hop i trance. "Magiczny fortepian Chopina" ma zaskoczyć widza również oryginalną scenografią, odbiegającą od typowych dekoracji teatralnych czy operowych.

Na scenie pojawią się artyści z różnych dyscyplin: soliści operowi, aktorzy teatru lalkowego "Baj Pomorski" z Torunia, zespół tańca współczesnego "Art Color Ballet", łączący taniec ze sztuką body painting oraz Teatr Ruchu Ocelot, specjalizujący się w widowiskach akrobatycznych z pogranicza sztuki cyrkowej. Gościem specjalnym widowiska będzie aktorka Magdalena Różyczka.

Na scenie pojawi się również pochodzący z Torunia pianista jazzowy Bogdan Hołownia. Reżyserem przedstawienia jest Konrad Smuga, a autorką choreografii Agnieszka Glińska.

(-)
PAP
16 lipca 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia