Awantura dyplomatyczna

"Awantura Warszawska..." - reż. M. Zadara - Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnie słowa w tym spektaklu należą do Winstona Churchilla (Juliusz Chrząstowski). Wyraża żal i składa hołd bohaterstwu powstańców. Przedstawienie Michała Zadary, przygotowane na 67. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, jest rekonstrukcją zabiegów dyplomatycznych kilku stron koalicji antythitlerowskiej, które toczą się równolegle z postępującą zagładą i umieraniem miasta

Akcja trwa od 1 sierpnia do 5 października 1944 r. Politycy w tym czasie zawzięcie korespondują, wygłaszają mowy i dyskutują. Zadara znalazł sposób, by pokazać wartość ich słów. Są one odczytywane z wielkich plansz (jak podczas kręcenia serialu telewizyjnego), które asystenci potem rzucają na ziemię.

Całkiem beztrosko zachowują się też wielcy tego świata. Stalin (Sean Palmer) rysuje kredkami infantylne kwiatki, Roosevelt (Edward Lubaszenko) robi samolociki za papieru, Churchill gryzie ogromne cygaro i stąpa w stosach autentycznych zapałek. Bierut (Krzysztof Boczkowski) obiecuje gruszki na wierzbie i rozrzuca czerwone confetti. Jedyna zaś kobieta w tym towarzystwie, Barbara Wysocka, symbolizuje powstańczą warszawę i spokojnym, pozbawionym patosu głosem relacjonuje bohaterskie akcje i tragiczne ofiary.

Reżyser wykazał się świetnym zmysłem organizacyjnym, połączonym z historycznym racjonalizmem, a publiczność wciśnięta między Londyn, Moskwę, Waszyngton, Warszawę i Lublin bezsilnie obserwuje tę awanturę.

Bronisław Tumiłowicz
Przeglad
10 sierpnia 2011

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...