Awantura w Rampie

"Awantura o Basię" - reż. Cezary Domagała - Teatr Rampa w Warszawie

Historię małej Basi, rezolutnej dziewczynki, która po śmierci matki przeżywa mnóstwo dramatycznych i zabawnych przygód, polscy widzowie znają niemal na pamięć. Powieść Kornela Makuszyńskiego na ekrany kin, wtedy jeszcze w wersji czarno-białej, przeniosła po raz pierwszy Maria Kaniewska. Sporą popularnością cieszył się także osnuty na kanwie powieści serial telewizyjny

Dziś perypetie Basi Bzowskiej śledzić możemy po raz kolejny na deskach Teatru Rampa, gdzie powieść wziął na warsztat Cezary Domagała. Akcja musicalu osadzona w realiach lat 20. i 30. XX wieku pełna jest niesamowitych zwrotów. Losy dziecka nagle pozbawionego rodzicielskiej opieki i zdanego na łaskę i życzliwość zupełnie obcych ludzi, na przemian to wzruszają, to śmieszą. A morał jest jasny i głęboko prawdziwy. Po raz kolejny okazuje się bowiem, że nie ma sytuacji tak trudnej, z której Ktoś, kto czuwa nad człowiekiem, nie dałby rady wyprowadzić dobra. Oraz że miłość rodzi miłość, a życzliwość, okazana komuś w potrzebie, wraca do nas ze zdwojoną siłą.

Niewątpliwym atutem spektaklu jest świetnie zagrana przez Małgorzatę Dudę-Kozerę rola doktorowej Budziszowej, która wsadziła dziewczynkę do pociągu i potem jej szuka. Aktorka wywołuje wśród publiczności salwy śmiechu, kiedy choć na chwilę pojawi się na scenie. Druga część spektaklu, w której kilkunastoletnia już Basia odszukuje zaginionego ojca i pomaga mu pokonać amnezję, jest już odrobinę mniej zabawna i może nawet nieco ckliwa. Basia z psotnej dziewczynki staje się nagle postacią zbliżoną do ideału, a tym samym mniej realistyczną. Mamy nadzieję, że zdobędziemy dla naszych czytelników bilety na ten spektakl, który tak pięknie mówi o wartości więzi rodzinnych i tradycji.

Iwona Świerżewska
idziemy nr 15
12 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia