Badach, Kayah, Carrantuohill

Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

Dla każdego propozycje na najbliższe tygodnie przygotował Nowy Impresariat Muzyczny Opery i Filharmonii Podlaskiej: od egzotycznej podróży, w którą zabierze Kayah, przez spektakl pokazujący bogactwo irlandzkiej muzyki i tańca, po lirycznego Kubę Badacha.

Miłym prezentem na Walentynki z pewnością będzie bilet na koncert Kuby Badacha, który już w sobotę 15 lutego będzie gościem Nowego Impresariatu Muzycznego Opery. Koncert zatytułowany jest „Tribute to Andrzej Zaucha". Poświęcony jest pamięci Andrzeja Zauchy - wokalisty jazzowego i piosenkarza. Niezapomniane przeboje swojej interpretacji poddaje Kuba Badach - artysta wszechstronny: wokalista, instrumentalista, kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Lider zespołu Poluzjanci i członek grupy The Globrtrotters.. Doceniony przez branżę muzyczną i obdarowany Fryderykami. W 2012 i 2011 okrzyknięty został wokalistą roku i otrzymał polską nagrodę muzyczną Fryderyk.

W sobotę 8 marca na Dużej scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej 1 wystąpi KAYAH i Transoriental Orchestra. Transoriental Orchestra to niezwykły projekt. Impulsem do rozpoczęcia pracy nad projektem okazało się zaproszenie wokalistki na festiwal Warszawa Singera. Na najnowszej płycie znalazły się pieśni żydowskie z różnych regionów Europy i Bliskiego Wschodu. Ta różnorodność geograficzna ma oczywiście odzwierciedlenie w muzyce, w której słychać brzmienia bałkańskie, perskie, słowiańskie, afrykańskie no i oczywiście żydowskie. To także różne języki, z jakimi musiała zmierzyć się Kayah - śpiewa po hebrajsku, w jidysz, ladino i arabsku.

W niedzielę 16 marca w Sali koncertowej przy ul. Podleśnej 2 „TOUCH of IRELAND" - niezwykle barwne widowisko muzyczno-taneczne opracowane przez uznany na świecie zespół muzyki celtyckiej Carrantuohill oraz najlepszych specjalistów od tańca irlandzkiego. Premiera widowiska miała miejsce w 2006 roku w Teatrze Muzycznym w Gliwicach i została przyjęta przez publiczność owacjami na stojąco. Od tego momentu „Touch of Ireland" stał się dopracowanym w najdrobniejszych szczegółach projektem

artystycznym prezentowanym na wielu scenach teatrów polskich oraz na europejskich festiwalach (m.in.: wielokrotnie we Francji, Niemczech, Szwajcarii). Obecnie widowisko jest jednym z najbardziej rozpoznawanych programów istniejącego od ponad 25 lat zespołu Carrantuohill (Fryderyk w kategorii ethno/folk, zdobywca złotej i platynowej płyty za swoje wydawnictwa, uczestnik największych światowych festiwali folkowych).

Dorota Sawicka
Materiał OiFP
0

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia