Badanie akustyki

Opera i Filharmonia Podlaska- Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

W nowym gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku zostaną przeprowadzone w grudniu pomiary akustyczne. Dyrektor placówki uważa, że akustyka w budynku jest wciąż niedoskonała.

Europejskie Centrum Kultury - Opera i Filharmonia zostało otwarte we wrześniu tego roku. Jest jedną z największych w ostatnich latach w Polsce inwestycji kulturalnych. Budowa była współfinansowana ze środków UE, ministerstwa kultury i budżetu województwa podlaskiego. Kosztowała ponad 220 mln zł.

Obecne badania akustyczne będą kosztowały ponad 55 tys. zł, wykona je wrocławska firma - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka Opery i Filharmonii Podlaskiej, Magdalena Kleban.

Wyjaśniła, że zostaną sprawdzone właściwości akustyczne m.in. sceny głównej i widowni oraz sali prób chóru. Mówiła też, że decyzję o przeprowadzeniu badań podjął dyrektor po konsultacji z biurem inwestycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Jak wyjaśnił w poniedziałek PAP dyrektor opery, Roberto Skolmowski, badania mają być przeprowadzone w głównej sali koncertowo-widowiskowej podczas przedstawień operowych, bo właśnie wtedy są problemy z akustyką. Jego zdaniem, podczas koncertów takich problemów nie ma.

Przypomniał, że pomiary akustyczne w budynku były robione w maju, jeszcze przed otwarciem obiektu, a ich wyniki zostały zaakceptowane przez projektanta. Dyrektor zaznaczył, że w operze nie działała jednak wtedy jeszcze wentylacja, pomiar robiono też na niemal pustej sali. Powiedział, że problem z akustyką pojawił się podczas otwarcia, gdy była pełna widownia i zaczęły działać wszystkie urządzenia.

Skolmowski poinformował, że od tamtej pory udało się naprawić niektóre usterki w akustyce, m.in. na widowni. Uważa, że przedstawienia operowe słychać "już przyzwoicie", ale - jego zdaniem - jest jeszcze wiele do zrobienia. "Ciągle odczuwam niedoskonałość akustyki" - podkreślił.

Badania mają być przeprowadzone w dniach 16-18 grudnia, a na początku stycznia usterki mają zostać usunięte.

(-)
(PAP)
11 grudnia 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia