Bajka o szczurach

"Szpak Fryderyk czyli bajka o szczurach" - reż. Lech Walicki - Teatr Groteska w Krakowie

Teatr „Groteska" zaprasza na premierowy spektakl „Szpak Fryderyk czyli bajka o szczurach". Premiera spektaklu „Szpak Fryderyk czyli bajka o szczurach" w Teatrze Groteska w Krakowie zapowiada się bardzo ciekawie. A to z kilku względów. Jego reżyser, a zarazem i autor opracowania dramatu oraz tekstów piosenek, Lech Walicki, zapowiada, że jego inscenizacja będzie różniła się od dotychczasowych, jakie wystawiają teatry w naszym kraju.

– Zmieniłem tytuł poprzez dodanie frazy „czyli bajka o szczurach" – mówi. – W tym zawiera się moja reżyserska koncepcja, polegająca na tym, że dałem więcej życia szczurom. Duży nacisk położyłem też na szczurze charaktery. Dzięki temu zdecydowanie zaznaczą one swoją obecność w zdarzeniach scenicznych. Bardziej wyraziste są też lalki.

„Szpak Fryderyk czyli bajka o szczurach" to opowieść o dwojgu sąsiadach. Pani Maier hoduje szczury, a Pan Huber zafascynowany jest ptakami i ma szpaka Fryderyka. Wprawdzie wiele ich dzieli i specjalnie nie przepadają za sobą, jednak któregoś dnia połączy ich wydarzenie, o którym mówi się, że jest niemożliwe, by mogło być prawdziwe. Otóż szczury zaopiekują się chorym szpakiem. Powie ktoś, szczury i ptak? Tak, to jest realne.

Z tym kontrastem, z tą granicą dzielącą na pozór dwa światy, ptasi i szczurzy, wiąże się przesłanie tego spektaklu. Bo nie tylko pomiędzy Panią Maier i Panem Hubertem dojdzie do wzajemnego porozumienia, ale widzowie przekonają się o tym, że istnieniu tolerancji wobec innych oraz o tym, do czego jest potrzebna empatia. Reżyser zadbał również o interesującą stronę wizualną spektaklu. Lalki prezentują bardzo ciekawe rozwiązania plastyczne. Niebagatelną rolę odgrywać będą również kolory. - Wprowadziłem postać Akordeonisty, a zatem będzie też muzyka na żywo – zapowiada Lech Walicki. - Będzie również sporo humoru.

Jeśli do tego dodamy, że na scenie wystąpią ulubieni aktorzy krakowskiej publiczności, i tej najmłodszej, i dorosłej - Małgorzata Hachlowska oraz Krzysztof Grygier, to z pewnością będzie to niezapomniany spektakl z mnóstwem wrażeń i emocji.

Ilona Słojewska
Dziennik Teatralny
11 lutego 2017
Portrety
Andrzej Walicki

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...