Bajka o zmokłej przybłędzie

"Księżniczka na ziarnku grochu" - reż. Bogusław Kierc - Teatr Banialuka

Premierę baśni "Księżniczka na ziarnku grochu" Hansa Christiana Andersena przygotowuje bielski teatr lalek Banialuka. Chcemy w poetycki sposób zaciekawić i zauroczyć dzieci, uwolnić ich wyobraźnię i emocje – podała Katarzyna Dendys-Kosecka z bielskiej sceny.

"Księżniczka na ziarnku grochu" to – jak przypomniała Dendys-Kosecka - "bajka o zmokłej przybłędzie, która mówi, że jest prawdziwą księżniczką".

"Siedmioro aktorów, delikatna muzyka, barwna scenografia i oczywiście lalki. Oto klucz do opowiedzenia tej historii. Chcemy w poetycki sposób zaciekawić i zauroczyć dzieci, uwolnić ich wyobraźnię i emocje. Subtelnie i konsekwentnie czarujemy i zapraszamy do wspólnego przeżycia opowieści o osobliwych ludziach, górze materacy i o maleńkim ziarnku grochu" – poinformowała przedstawicielka bielskiej sceny.

Widownia zobaczy spektakl w inscenizacji i reżyserii Bogusława Kierca 23 lutego. Autorką scenografii jest Beata Tomczyk. Muzykę skomponował Jacek Wierzchowski, a twórczynią ruchu scenicznego jest Franciszka Kierc-Franik. Wystąpią: Barbara Rau, Dominika Kaczmarek, Lucyna Sypniewska, Magdalena Obidowska, Maria Byrska, Ryszard Sypniewski i Władysław Aniszewski.

Baśń Andersena jest trzecią premierą w bielskiej Banialuce w tym sezonie. Pierwszą był "Robinson" na motywach utworu Daniela Defoe o przygodach Robinsona Crusoe w reżyserii Marka Zakostelecky'ego. Później scena wystawiła prapremierę sztuki "Jestem Aki" według książki Doroty Kassjanowicz.

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana jest jedną z najstarszych scen lalkowych w Polsce. W 2017 r. świętował 70-lecie.

(-)
Kurier PAP
17 lutego 2020
Portrety
Bogusław Kierc

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...