Bajka-zabawa dla najmłodszych

"Nie płacz, Koziołku" - reż. Grzegorz Kwieciński - Teatr Groteska w Krakowie

Wzruszająca opowieść o przyjaźni i poświęceniu. Bohaterem przedstawienia jest mały i nieposłuszny Koziołek. Uparciuch nie słucha przestróg Mamy o zbliżającej się burzy i niebezpiecznie oddala się od domu podczas szalejącej ulewy. Szybko popada w tarapaty i pewnie stałby się smacznym kąskiem dla Wilków, gdyby nie pomoc innych zwierząt.

Przedstawienie Grzegorza Kwiecińskiego jest bajką-zabawą kierowaną do widzów najmłodszych. Ubrani w kolorowe kostiumy zwierzątek aktorzy animują przyjazne lalki - pluszaki. Ze sceny padają zabawne dialogi i wpadające w ucho piosenki. Wszystko to składa się na pełną ciepła i humoru atmosferę przedstawienia. Przygody Koziołka wydobywają na plan pierwszy najważniejsze wartości: miłość rodziców i przyjaźń otoczenia. Bajka uczy, że warto słuchać dorosłych. Zachęca także do niesienia pomocy innym.

„Nie płacz koziołku" to dobrze napisana , niemal klasyczna już bajeczka o chłopczyku , koziołku , który nie słucha się mamy i z powodu swojego nieposłuszeństwa ponosi przykre konsekwencje. Leśne zwierzątka wspierając się nawzajem zdołają obronić koziołka przed wielkim niebezpieczeństwem i to czyni bajeczkę jeszcze bardziej atrakcyjną – przede wszystkim dla rodziców – ponieważ w barwny sposób przedstawia siłę wspólnoty i spolegliwej przyjaźni. Bajeczka jest tak prosta i szczera jak główki i serduszka naszych dzieci , uwielbiają ją nasze wnuczęta żądając czytania „ Koziołka" przed zaśnięciem przez kilka dni po kolei. Nic więc dziwnego ,że tekst stał się lekturą pierwszej klasy szkoły podstawowej, stał się ulubioną opowieścią dla dzieci , ich rodziców i dziadków.

Autor przedstawia w ciekawy sposób zjawiska przyrody i sposób reagowania na stres przez mieszkańców lasu. Uczymy się od nich wszyscy, także my dorośli. Dla zwierzątka , które nie chciało pomóc w ratowaniu koziołka zabraknie miejsca na końcowej uczcie w trakcie której spożywa się marchewki, pietruszki, buraczki... i popija się sokiem z brzozy i żurawin. Odcień zdrowego, przyjaznego odżywiania się jest dodatkowym walorem utworu i naszego przedstawienia. Jest ono zagrane dowcipnie i dynamicznie przez jak zwykle niebywale utalentowanych aktorów krakowskiego Teatru „Groteska".

Zapraszamy na ciepłą ,pogodną , przyjemną i uśmiechniętą bajeczkę dla najmłodszych - a może i dla trochę starszych także.

Grzegorz Kwieciński
Materiał Teatru
21 czerwca 2016

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...