Bajkowe ferie

Interaktywna forma inscenizacji w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu

"Le Filo Fable", "Królewna Śnieżka" i "Czerwony Kapturek" czekają na widzów Teatru Lalki i Aktora podczas tegorocznych ferii. Trzy inscenizacje bajek w ciekawej, interaktywnej formie - aktorzy rzeźbią swych bohaterów, a Michalinka spotyka na drodze do babci nie tylko Wilka.

3 lutego o godz. 12.30 na Małej Scenie Teatru - przemienionej w pracownię rzeźbiarską na oczach widzów ożyją rzeźby, tworzone przez aktorów. Interaktywny spektakl "Le Filo Fable" w reż. Joanny Gerigk, podczas którego aktorzy inscenizują "tu i teraz" sekwencje bajkowe z różnych stron świata, łączy walory artystyczne z edukacyjnymi. Uczy dzieci rozmawiać, zadawać pytania i próbować na nie odpowiedzieć. Uzmysławia, jak ważne jest to, kim jesteśmy, a nie, jak wyglądamy. Poucza, że dzieci, także te najmniejsze, mogą mieć własne zdanie, własne myślenie i w ten sposób pozytywnie wpływać na poczucie własnej wartości oraz kontakt ze światem.

Spektakl "Le Filo Fable" został zauważony i doceniony przez krytyków teatralnych. Zakwalifikował się do 19. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Ponadto teatrolog Bartłomiej Miernik (jeden z członków Komisji Artystycznej) w swoim podsumowaniu 2012 r. w polskim teatrze uznał "Le Filo Fable" za najlepszy spektakl dla dzieci ubiegłego roku.

5 lutego o godz. 8.45 i 10.15 na Dużej Scenie Teatru będzie można zobaczyć "Królewnę Śnieżkę" w reż. Ireneusza Maciejewskiego. Przedstawienie opowiada historię próżnej, zapatrzonej bezgranicznie w swoją urodę Królowej, która pragnie zabić piękniejszą od siebie Śnieżkę, używając przy tym czarnej magii. Z pomocą Śnieżce przychodzą Krasnoludki, które pomagają skrzywdzonej Królewnie. Po kilku próbach cel Królowej zostaje osiągnięty. Jej radość nie trwa jednak długo. Śnieżka ponownie zostaje ocalona. Wszystko kończy się szczęśliwie i zło zostaje ukarane.

10 lutego o godz. 12.30 zostanie zaprezentowany spektakl "Czerwony Kapturek" (plakat na zdjęciu) w reż. Jerzego Jana Połońskiego, opowiadający o przygodach małej i zbuntowanej Michalinki, nazywającej siebie Czerwonym Kapturkiem. Dziewczynka, podążając przez demoniczny las do hipochondrycznej babci, spotyka na swej drodze różne baśniowe postaci: starego, mocno śpiącego Niedźwiedzia; krasnoludki, które uciekają od nieznośnej Śnieżki; Dziewczynkę z Zapałkami - piromankę, lubiącą podpalać las dla zabawy; zakatarzonego Wilka; zapominalską Babę Jagę oraz pedantycznego gajowego Jana Muchę. Każda z napotkanych istot wnosi coś wartościowego do świata Michalinki. Pomagają jej zrozumieć, jak ważny jest szacunek dla drugiej osoby, jak niebezpieczny może być ogień, do czego doprowadzić może łakomstwo i czym grozi rozmowa z nieznajomym.

(-)
Materiał Teatru
29 stycznia 2013

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia