BAL

Bydgoskie Artystyczne Lato

Występy teatrów ulicznych, popisy bluesmanów, koncerty jazzowe, spektakle dla dzieci i spotkania z gwiazdami - miejskie instytucje kulturalne zapraszają na Bydgoskie Artystyczne Lato.

Cykl wakacyjnych imprez kulturalnych ruszy w naszym mieście już po raz czwarty. Specjalną ofertę przygotowały wspólnie bydgoskie placówki kulturalne: Miejski Ośrodek Kultury, Wojewódzki Ośrodek Kultury, Pałac Młodzieży, Mózg, Kubryk, Akademia Muzyczna, Galeria Miejska bwa, Muzeum Okręgowe, Teatr Polski oraz Urząd Miasta. 

- To będzie lato pełne wrażeń i gorącej atmosfery, niezależnie od pogody za oknem - przekonuje Iwona Wasilewska z Miejskiego Ośrodka Kultury. - Interesujące imprezy znajdą tu dla siebie nie tylko dziadkowie, u których wnuczęta spędzają wakacje w mieście, ale także miłośnicy dobrej muzyki rozrywkowej. Nie zabraknie u nas muzyki operowej, bluesa, jazzu, a nawet hip-hopu oraz świetnych gwiazd, jak Strachy Na Lachy i Zakopower.
Początek Bydgoskiego Artystycznego Lata już w przyszłym tygodniu. Imprezę zainaugurują Bydgoskie Impresje Muzyczne. Będzie to już 32. edycja Międzynarodowych Spotkań Muzykującej Młodzieży - największej i najważniejszej imprezy o zasięgu międzynarodowym organizowanej przez Pałac Młodzieży. To otwarte koncerty ponad 600 młodych muzyków i tancerzy z 14 państw. Swoje umiejętności w konkursie zaprezentuje 20 zespołów, m.in. z Grecji, Chin, Bułgarii, Białorusi, Gruzji, Łotwy, Turcji, Węgier, Czech, a nawet po raz pierwszy na BIM-ie Singapuru i Indii. 

W kolejnych dniach - koncert zespołu Zakopower. Będzie to wyjątkowe połączenie góralskiej kultury z nowoczesnością. Utwory inspirowane góralską muzyką zaaranżowane w niezwykły dla tego rodzaju twórczości sposób, zyskują zupełnie zaskakujące brzmienie. Gwara miesza się tu z energetycznymi melodiami, tradycyjne ludowe instrumenty ze współczesnymi. 

W każdym tygodniu na dzieci czekają atrakcje teatralne - obejrzeć będzie można uliczne przedstawienia. Wystąpi m.in. belgijska grupa tancerzy z flagami, Teatr Porywaczy Ciał i Teatr Cztery Żywioły. 

Regularne koncerty - bluesowe i jazzowe - odbywać się będą na scenie ustawionej na Starym Rynku. Odkryjemy tam na nowo przeboje bydgoskiego tygla. Będzie można usłyszeć np. kapele: The Ślub, Dubska, Sing Sing Penelope, a w ostromeckim pałacu zabrzmią dźwięki dla melomanów. 

Młodych malkontentów, którzy latem będą poszukiwali rozrywki w klubach, przyciągnie na pewno koncert zespołu Strachy Na Lachy. Krzysztof "Grabaż" Grabowski wystąpi w naszym mieście 18 lipca. 

Na tegoroczne wakacje zaplanowano również kolejną edycję Bydgoszcz Buskers Festival. Podobnie jak w zeszłym roku, pojawią się na niej artyści z całego świata, m.in. z Rosji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Kanady, Szwajcarii, Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Holandii, Czech. Kilkadziesiąt osób zabawiać będzie bydgoszczan muzyką, tańcem, akrobatyką, pokazami cyrkowymi oraz magią. Występy planowane są w centrum miasta: wokół Starego Rynku, na ulicach Mostowej i Gdańskiej oraz w galerii Focus Mall Bydgoszcz. 

Szczegółowy program Bydgoskiego Artystycznego Lata dostępny jest na stronie: www.mok.bydgoszcz.pl

Michalina Łubecka
Gazeta Wyborcza Bydgoszcz
24 czerwca 2009

Książka tygodnia

Słownik biograficzny teatru polskiego, tom III: 1910-2000
Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk,
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia