Balet o wielkich uczuciach

"Zniewolony umysł" - chor. Robert Bondara - Opera Nova w Bydgoszczy

Opera Nova w Bydgoszczy rozpoczyna przygotowania do swych wiosennych premier sezonu artystycznego 2010/2011 r. Pierwsza z nich, baletowa, będzie miała miejsce 19 marca

"Zniewolony umysł" - bo o nim tu mowa - jest propozycją spektaklu autorskiego w 2 aktach. Tytuł spektaklu nie został wybrany przypadkowo, nawiązuje do słynnej książki Czesława Miłosza pod tym samym tytułem. Jak pisze jego twórca, Robert Bondara (inscenizacja i choreografia): "Ma to być spektakl o ludzkiej duszy, o namiętnościach i ambicjach, o zakłamaniu i prawdzie, o okrucieństwie człowieka i historii, o manipulacji cynicznie dokonywanej na pojęciach, uczuciach, wartościach, a wreszcie na ludziach. Byłaby to historia o uciemiężeniu i strachu oraz pragnieniu wolności, w której przewijałby się wątek miłosny dwojga ludzi, których uczucie zostaje wystawione na próbę".

Spektakl będzie miał także na celu przybliżenie utworu, który choć z pozoru trudny dla widza w odbiorze, ma potencjał do przetworzenia we wzruszającą opowieść choreograficzną, w efektowny i ciekawy spektakl, interesujący nie tylko estetycznie, ale i silnie oddziałujący na emocje. W przedstawieniu zostaną wykorzystane utwory Philipa Glassa i Wojciecha Kilara.

(-)
Materiały Teatru
24 stycznia 2011

Książka tygodnia

Słownik miejsc wyobrażonych
Państwowy Instytut Wydawniczy
Alberto Manguel, Gianni Guadalupi

Trailer tygodnia