Baletowa namiętność

"Odcienie namiętności" - Opera na Zamku w Szczecinie

PÓŁTOREJ godziny fantastycznych przeżyć zafundowali w miniony piątek widzom artyści szczecińskiej Opery na Zamku. W hali tej instytucji odbyta się bowiem premiera spektaklu baletowego dla dorosłych pt. "Odcienie namiętności"

To pierwsza po wielu latach inscenizacja baletowa szczecińskiej opery, w której tancerzom towarzyszy muzyka wykonywana na żywo. Podczas przedstawienia grała orkiestra operowa, którą dyrygował Paweł Kotla, a w pierwszej części zaśpiewała znakomita mezzosopranistka Małgorzata Kustosik.Spektakl składa się z dwóch części, na które złożyły się sławne utwory: "Czarodziejska miłość" Manuela de Falli i "Carmen Suita" Rodiona Szczedrina skomponowana na kanwie popularnej opery Bizeta. Autorem choreografii do pierwszej z nich jest Yaroslav Ivanenko, dyrektor artystyczny Kilońskiego Baletu, z kolei drugiej - Jacek Tyski, artysta pracujący dotąd m.in. dla Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Obaj znakomicie wywiązali się ze swojego zadania. W ich choreografiach żaden gest tancerzy nie był pusty ani bez znaczenia.

Ogromna zasługa w tym również zespołu baletowego, który rozkwitł pod kierunkiem nowego szefa baletu Karola Urbańskiego. Szczególnie duże brawa należą się paniom występującym w spektaklu, znakomitym tancerkom - Christinie Janusz i Aleksandrze Zdebskiej. Zresztą, obu dyrektorka opery Angelika Rabizo zrobiła dużą niespodziankę, ogłaszając na bankiecie popremierowym ich awans z tancerek zespołowych na koryfejki.

Publiczności premierowej podobały się obie części spektaklu, choć po drugiej zdecydowanie dłużej widownia biła brawa. Co wcale nie znaczy, że którakolwiek jest z nich lepsza, bo obie są tak samo interesujące.

Monika Gapińska
Kurier Szczeciński
21 maja 2013

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...