Ballady i romanse w teatrze

"Ballady i romanse" - reż: Bogusław Semotiuk - Teatr Dramatyczny w Białymstoku

Pierwsza premiera Teatru Dramatycznego w tym roku. Klasyczna pozycja polskiej literatury, ale we współczesnej wersji. Teksty wieszcza narodowego nie recytowane, a śpiewane. Profanacja czy adoracja jego twórczości? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Debiutancki tomik poezji Adama Mickiewicza zapoczątkował nową epokę w polskiej literaturze. Teatralne uwspółcześnione "Ballady i romanse" w reżyserii Bogusława Semotiuka z wykorzystaniem projekcji filmowych mogą mieć podobny skutek. 

Czy przyświecające Mickiewiczowi ideały są dziś aktualne i w jaki sposób przedstawić je nowym pokoleniom? To nie lada wyzwanie. 

Twórcy najnowszej sztuki zapewniają, że te czternaście utworów, choć przedstawione w nowoczesnej formule multimedialnej, nie straciły nic ze swej wyjątkowości, urody i atmosfery. 

- Ta sztuka przeznaczona jest dla młodego widza, który rzadko ma styczność z klasyką - mówi Bogusław Semiotuk: reżyser, scenarzysta i scenograf w jednej osobie. - Wybrałem taki kierunek, który w przystępny sposób przybliży wiersze Mickiewicza.

Na scenie zobaczymy białostockich aktorów w szczegółowo dopracowanych kostiumach Zofii de Ines. Zdaniem reżysera projektantka rewelacyjnie przemyca klasykę do współczesności.

W sumie na ośmiu scenach aktorzy będą przybliżać twórczość Mickiewicza w nietypowy sposób. 

- Posługując się wierszem chciałem pokazać formę ballady w najbardziej skondensowanej formie aktorskiej, czyli w piosence - mówi reżyser.

Oprawę muzyczną do spektaklu przygotował Tadeusz Woźniak, znany przede wszystkim z przeboju "Zegarmistrz światła". 

- Jego kompozycje do trzech tekstów znakomicie ilustrują atmosferę tych wierszy - mówi Semotiuk.

Nie chcąc zdradzać zbyt wielu szczegółów reżyser zapewnia, że w spektaklu nie będzie przerostu formy nad treścią a poza przekazaniem stałych prawd życiowych aktorzy udowodnią, że marzenia trzeba realizować.

Anna Kopeć
Kurier Poranny online
29 stycznia 2010

Książka tygodnia

Wybór poezji
Wydawnictwo Ossolineum
Zbigniew Herbert

Trailer tygodnia

5. Międzynarodowy Fest...
Adolf Weltschek
W tegorocznym programie znalazło się ...