Banialuka uhonorowana

Złote Medale Zasłużony Kulturze – Gloria Artis dla Lucyny Kozień i Banialuki

22 września w siedzibie Teatru Lalek Banialuka odbyła się uroczystość z okazji 70-lecia teatru. Jubileusz był znakomitą okazją do wręczenia licznych odznaczeń państwowych, w tym przyznanego Teatrowi Banialuka najważniejszego odznaczenia w dziedzinie kultury Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis". Złotym Medalem Gloria Artis uhonorowano też dyrektor teatru Lucynę Kozień. Wszystkie odznaczenia – w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczył Jan Chrząszcz Wicewojewoda Śląski.

Medale „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis" otrzymali aktorzy od wielu lat związani z Banialuką. Srebrny – Ryszarda Sypniewski, Brązowe – Magdalena Obidowska, Włodzimierz Pohl, Piotr Tomaszewski i Lucyna Sypniewska.

W tym dniu wieloletni pracownicy teatru uhonorowani zostali Medalami za Długoletnią Służbę. Złotymi Medalami – aktorzy: Władysław Aniszewski, Maria Byrska, Eugeniusz Jachym i Barbara Rau; pracownicy pracowni teatralnych Halina Piprek i Stanisława Stołowska oraz elektroakustyk Krzysztof Byrski.

Srebrnymi Medalami – specjalista rzemiosł teatralnych, rzeźbiarz Rafał Budnik oraz maszynista sceny Lucjan Rodak.

Brązowymi Medalami – specjalista ds. promocji i reklamy Katarzyna Jacewicz-Marciniak oraz specjalista rzemiosł teatralnych Robert Marciniak.

Obchody były znakomitą okazją do prezentacji wydawnictwa albumowego Banialuka. Bielsko-Biała 70 lat (pod redakcją Lucyny Kozień), który został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Album zawiera bogato ilustrowane podsumowanie działalności teatru. Istotnym elementem książki jest część dokumentacyjna poświęcona działalności teatru w latach 2007-2017. Już niebawem publikacja będzie dostępna na stronie internetowej www.cyfrowa-banialuka.pl

Po uroczystości odbyła się 300. w historii teatru premiera. Zrealizowany z rozmachem spektakl „Buratino" na motywach „Złotego kluczyka" Aleksego Tołstoja w reżyserii Mariána Pecki przeniósł widzów do bajkowej krainy, w której rzeczywistość przeplata się ze światem postaci z teatru lalek. 10-osobowy zespół aktorski przy użyciu całego arsenału środków teatralnych i ponad trzydziestu różnego rodzaju lalek (marionetki, pacynki, jawajki, lalki zmechanizowane i trikowe) za sprawą przygód drewnianego pajacyka opowiada o teatrze i o tym, co jest w życiu najważniejsze.

Publikacja Banialuka. Bielsko-Biała.70 lat została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(-)
Materiał Teatru
25 września 2017
Portrety
Lucyna Kozień

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia