Bardzo teatralny marzec w Liceum Batorego w Chorzowie

24. Festiwal Teatralny

Festiwal Teatralny, organizowany corocznie w III Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego w Chorzowie, jest z pewnością najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem zarówno przez uczniów, jak i przez nauczycieli.

W poniedziałek 18 marca, w Sali Widowiskowej Miejskiego Domu Kultury Batory, odbyła się uroczysta Inauguracja Festiwalu, który posiada już długą, bo aż 24 letnią tradycję. W przygotowanie wydarzenia zaangażowana jest cała szkoła. Na osiem festiwalowych dni szkoła zamienia się w prawdziwy teatr. Codziennie odbywają się spektakle przygotowywane przez poszczególne klasy, w których aktorami są sami uczniowie. Przedstawieniom towarzyszą koncerty, warsztaty oraz wykłady. W tym roku tematem przewodnim były musicale. Widowisko inauguracyjne oparte zostało na najbardziej znanych musicalach świata. Chociaż połączenie aktorstwa, śpiewu i tańca jest sztuką niezmiernie trudną, młodzi aktorzy poradzili sobie doskonale. Oglądając występ dało się zauważyć, jak wiele pracy włożyli w przygotowanie oraz z jakim zapałem oddają się swojej pasji. Uwagę przykuwały barwne kostiumy oraz, niekiedy bardzo skomplikowane, układy taneczne. Wszelkie pomyłki czy niedociągnięcia wynagradzał młodzieńczy entuzjazm i energia. Uczniowie, wśród których można było dostrzec prawdziwe talenty, wykonali utwory m.in. z musicali "Deszczowa piosenka", "The Rocky Horror Show", "Hairspray", czy "Chicago".

O popularności Festiwalu świadczy również duże grono sponsorów, patronów oraz zainteresowanie mediów. Tegoroczny Festiwal Teatralny został objęty patronatem honorowym przez pana Janusza Krucińskiego – aktora Teatru Muzycznego Roma w Warszawie oraz przez Prezydenta Miasta Chorzów Andrzeja Kotalę i panią Krystynę Doktorowicz z Zakładu Zarządzania Mediami i Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej na Uniwersytecie Śląskim.

Inicjatywa ta jest na pewno dużym osiągnięciem szkoły. Każda edycja pozwala odkryć młode talenty a praca nad Festiwalem jednoczy i buduje wspólnotę między licealistami. Cała impreza stała się ikoną na kulturalnej mapie Chorzowa. Niezwykle wysoki poziom przedstawianych spaktakli, mimo niewielkiego doświadczenia teatralnego młodzieży, sprawia że nie sposób przejść obojętnie obok tego typu uroczystości. Dodatkowym atutem, który przysparza Festiwalowi coraz większej publiki jest fakt, że całość trwa ponad tydzień, przez co każdy może wybrać najbardziej pasujący mu tematycznie spektakl i miło spędzić czas obcując ze sztuką.

Festiwal potrwa do 27 marca.

Dagmara Smoła
Dziennik Teatralny Katowice
25 marca 2013

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia