Barok na wielkie otwarcie

"Juliusz Cezar w Egipcie" - reż. Paul Esswood - Teatr Wielki w Poznaniu

Teatr Wielki w Poznaniu przygotował repertuar na sezon artystyczny 2018/2019. Zaplanowano 6 premier, 22 tytuły operowe, 8 baletowych i 6 koncertów. Łącznie poznańska opera zagra 132 razy. Spektakl Jenůfa w reżyserii A. Hermanisa zostanie zaprezentowany w operze w Brnie.

Wszystko rozpocznie koncertowe wykonanie opery Juliusz Cezar w Egipcie – klejnotu baroku, jednego z najbardziej znanych i najczęściej grywanych dzieł Händla – 22 września o godz. 19:00.

Choć muzyka baroku wielokrotnie pojawiła się na scenie, na wykonanie tej opery widzowie w Poznaniu czekali ponad 40 lat. Tego zadania nie mógł się podjąć nikt inny, jak sam Paul Esswood. Wybitny angielski kontratenor po zakończeniu kariery scenicznej coraz częściej staje za dyrygenckim pulpitem. W 2015 roku zrealizował w poznańskiej operze dobrze przyjętą przez recenzentów i widzów Dydonę i Eneasza Purcella.

Przygotowania do prezentacji Juliusza Cezara poprzedziły przesłuchania, stąd międzynarodowa obsada przedstawienia. Tytułową partię wykona jednak Polak, Kacper Szelążek, obecnie jeden z najlepszych kontratenorów. W partii Kleopatry usłyszymy rosyjską sopranistkę, Annę Gorbachyovą.

Fenomen Juliusza Cezara – cieszącego się ogromną popularnością przez stulecia, bo już po premierowej prezentacji okrzykniętego arcydziełem – wynika nie tylko z doskonałej warstwy muzycznej, ale i umiejętnie skonstruowanej dramaturgii i niezwykle wyrazistych postaciach.

Wcześniej, bo 18 września o godz. 17:00, we Foyer I piętra,  spotkamy się z Paulem Esswodem (kierownictwo muzyczne, dyrygentura), który opowie o fascynacji Haendlem i miłości do muzyki baroku. Poprowadzi je prof. Piotr Urbański - profesor zwyczajny UAM, historyk literatury i operolog, publicysta muzyczny, współpracuje z Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Całość  spotkania zakończy się możliwością obejrzenia i wysłuchania podczas próby na scenie  utworu  „Piangero" z aktu III Juliusza Cezara w Egipcie w wykonaniu Anny Gorbachyovej.

OBSADA:
Kacper Szelążek, Anna Gorbaychova, Rafał Tomkiewicz, Christie Cook, Annie Fredriksson, Yuriy Hadzetskyy, Marcin Hutek, Damian Ganclarski, orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu

Bilety dostępne na stronie www.bilety.opera.poznan.pl lub w kasie teatru od 13:00 do 19:00.

Arnold Prządka
Materiał Opery
5 września 2018
Portrety
Paul Esswood

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia