Baśń o lękach pokonanych

"Tygrys Pietrek" - reżyseria: Krystian Kobyłka - Teatr Ateneum w Katowicach

Sztuka Hanny Januszewskiej "Tygrys Pietrek" to pierwsza w tym sezonie premiera Teatru Lalki i Aktora "Ateneum". Ucieszą się z niej najmłodsi widzowie, bo przeznaczona jest właśnie dla maluchów.

Mały tygrysek tak bardzo boi się wszystkiego – od brzęczenia muchy po burzę z piorunami – że Mama Tygrysica i Bardzo Odważne Tygrysy postanawiają w końcu dać Pietrkowi lekcję życia. Niestety wszystkie sposoby nauczenia go samodzielności na niewiele się zdają; dorośli sięgają więc po ostateczność – odbierają mu za karę tygrysie paski. Ośmieszony i zawstydzony malec bardzo chce nauczyć się odwagi, próbuje ją nawet kupić, ale każde nowe doświadczenie kończy się klęską; nawet w wojsku nie udaje się pokonać strachu. Dopiero choroba mamy sprawia, że mały bohater przestaje myśleć o sobie i bez namysłu rusza po doktora, nie zważając na ciemną noc i czyhające niebezpieczeństwa. Ta ostatnia przygoda okazuje się przełomowa – w Pietrku budzi się wreszcie prawdziwa natura; staje się odpowiedzialny, mądrzejszy i odważny. Teraz już może nosić się jak wszystkie tygrysy – w paski.

Sympatyczna baśń o dojrzewaniu i pokonywaniu własnych słabości, o wyraźnym, czytelnym dla małego dziecka przesłaniu, należy do klasyki dramaturgii teatru lalek. Dynamiczne, rozśpiewane i roztańczone przedstawienie łączy żywy plan (atrakcyjne kostiumy) z lalkami i maskami, nawiązując w formie do konwencji cyrkowej.

Renata Chudecka
Materiały Teatru
9 września 2009

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia