Bawią, wzruszają i skłaniają do refleksji

"Ocalić od zapomnienia" - Teatr Zwierciadło

W wielkanocny poniedziałek piosenki Marka Grechuty w nowych aranżacjach staną się tłem dla opowieści o samotności, marzeniach oraz nadziei. Teatr Mały zaprasza na gościnny spektakl Teatru Zwierciadło "Ocalić od zapomnienia".

Bawią, wzruszają i skłaniają do refleksji. Utwory Marka Grechuty na stałe wpisały się w kanon polskiej muzyki, a wyśpiewane przez niego słowa, mimo lat nie tracą na aktualności.

Musical inspirowany twórczością Marka Grechuty - muzyka, poety i kompozytora, to historia dziewczyny próbującej odnaleźć własną tożsamość w wyimaginowanych światach. Atmosfera magicznego Krakowa i kultowe piosenki stworzą niezwykły klimat opowieści, w którym skrajne emocje walczą ze sobą o pierwszeństwo. Wykonywane na żywo najsłynniejsze utwory, takie jak "Świecie nasz", "Dni, których nie znamy", "Tango Anawa", "Ocalić od zapomnienia" czy "Nie dokazuj" mogą zaskoczyć każdego wielbiciela artysty. Spektakl będzie także doskonałą okazją, aby przypomnieć sobie również te mniej znane utwory, jak "Ojczyznę", "Wolność" lub "Kraków". Czy zmagania głównej bohaterki, wypełnione zarówno radosnymi, jak i melancholijnymi momentami, skłonią do refleksji, że "najważniejsze są dni, których jeszcze nie znamy"? Tego widzowie dowiedzą się już w poniedziałek, 21 kwietnia w Teatrze Małym.

Marek Grechuta ze sztuką związany był od dziecka. Już w liceum założył pierwszy zespół, którego repertuar obejmował głównie przeboje Elvisa Presleya, Paula Anki i Franka Sinatry. W dalszej karierze muzyk związał się jednak z poezją śpiewaną. Dorobek artysty obejmuje między innymi albumy "Marek Grechuta & Anawa", "Korowód", "Szalona lokomotywa" oraz "Śpiewające obrazy", które na stałe zagościły w sercach fanów z kilku pokoleń. Grechuta jest laureatem wielu prestiżowych nagród i odznaczeń, w tym pośmiertnego Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Twórczość krakowskiego pieśniarza znacząco wpłynęła na dzisiejszą kulturę, inspirując współczesnych artystów, stając się pozycją obowiązkową w repertuarze tych dopiero zaczynających swoją muzyczną edukację.

Na deskach Teatru Małego słynne przeboje zyskają nowe życie za sprawą aktorów trupy "Zwierciadło" pod przewodnictwem Krzysztofa Kaczmarka, aktora i reżysera z wieloletnim stażem. Łódzki zespół to grupa profesjonalistów i pasjonatów wystawiających swoje spektakle w ramach gościnnych występów w całej Polsce.

Muzyczny spektakl "Ocalić od zapomnienia"
Teatr Mały w Manufakturze, 21 kwietnia, godz. 16:30.
Bilety 40 zł normalny, 30 zł ulgowy.

(-)
Materiał Teatru
16 kwietnia 2014
Portrety
Marek Grechuta

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...