Będą dyskutować z reżyserem

25. Dyskusyjny Klub Teatralny - "Wyspa Marivaux"

W środę, 7 maja o godz. 22.15 na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie odbędzie się 25. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony spektaklowi "Wyspa Marivaux". Weźmie w nim udział reżyser Iwo Vedral oraz zespół aktorski. Wstęp wolny.

"Wyspa Marivaux", a na niej trzy klasyczne, fascynujące, rzadko lub w ogóle u nas nie grane teksty: "Wyspa niewolników:, "Spór" i "Triumf miłości". U Marivaux pobrzmiewają echa Shakespeare'a, Goldoniego, Moliera, ma on jednak na tyle własny charakter pisma, że tworzy dzieła oryginalne i osobne. Arlekin niby ciągle bawi, próżne Damy szukają miłości, odważni Kawalerowie wyznają im swoje uczucia, ale bal ewidentnie zmierza ku końcowi. Horyzont staje się zamazany. Zabawa ustępuje bezwzględnemu okrucieństwu i uprzedmiotowieniu. Wyspa jest w stanie wyjątkowym. Gramy w zadawanie sobie ran. Dla rozrywki?

Iwo Vedral o spektaklu: "Świat Marivaux jest pozbawiony molierowskiego dydaktyzmu, konturu społecznej krytyki. Czerpie z bogatej tradycji toposu wyspy z jej newralgiczną rozpiętością pomiędzy arkadyjskim domysłem a rozczarowaniem. Marivaux gubi swoje postaci w nadchodzącej dekadencji. Zaludnia Wyspę zaskakująco współczesnymi wyrzutkami. Nienasycenie, niewolnictwo, uzależnienie, głód - to karty w grze, w której wygraną jest wolność wyboru, a ta okazuje się największą pułapką."

(-)
Materiał Teatru
29 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...