Będzie można zwiedzać operę

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Od maja wycieczki w nowym gmachu. Do sali koncertowej nowej opery będzie można wybrać się za rok. Jednak pierwsze koncerty w amfiteatrze odbędą się już wiosną. Wtedy też będzie można dokładnie obejrzeć zaplecze ogromnej inwestycji, której koszt wynosi ponad 220 mln zł

Będą to inscenizowane wycieczki, w których dodatkową atrakcją będą występy studentów wydziału wokalnego Uniwersytetu Muzycznego - mówi Roberto Skolmowski, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej. - Taka wycieczka to jedyna okazja by zobaczyć tę wyjątkową budowlę i całe jej wyposażenie.

Olbrzymi gmach na skraju parku Centralnego wpisał się już w białostocki krajobraz. Opera powstała z kamienia, betonu, szkła i stali nierdzewnej. W tej chwili plac budowy ogrodzony jest wysokim blaszanym płotem, wstęp mają tylko ekipy budowlane i przedstawiciele inwestora z urzędu marszałkowskiego.

Wszyscy białostoczanie już w maju będą mogli przyjść tu na plenerowe koncerty w amfiteatrze. Warto wtedy wybrać się także na wycieczkę po największym w całym naszym regionie obiekcie kulturalnym. Będzie można zajrzeć we wszystkie zakamarki czy wejść na scenę obrotową - do tej pory podobną ma tylko Teatr Wielki w Warszawie.

- Po obiekcie będą oprowadzać specjalni przewodnicy. Będzie można zajrzeć do każdego zakamarka, zobaczyć zapadnie, zaplecze sceny, garderoby - mówi Roberto Skolmowski. - To jedyna taka okazja, kiedy już tam się wprowadzimy na dobre, to zwiedzanie nie będzie już takie łatwe.

Anna Kopeć
Kurier Poranny
25 sierpnia 2011

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia