Będzie się działo

Najbliższy rok w Teatrze Szekspirowskim

W 2020 roku doczekamy się produkcji Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, przynajmniej dwóch tygodni narodowych, kolejnej atrakcyjnie zapowiadającej się odsłony Festiwalu Szekspirowskiego czy finału międzynarodowego projektu "Shaking the Walls".

- Dziać się będzie o wiele więcej, jednak część wydarzeń uzależniamy od programów grantowych - zastrzega Jerzy Limon [na zdjęciu], dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Rok w Teatrze Szekspirowskim zapowiada się pracowicie, choć początek roku nie obfituje w wiele wydarzeń, to nie oznacza to, że w teatrze nic się nie dzieje.

- Przez cały rok szkolny nasz Dział Edukacji prowadzi Lekcje i warsztaty szekspirowskie, na które przyjeżdżają szkoły z całej Polski. Miejsca trzeba rezerwować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Chociaż niekiedy prowadzimy je nawet trzy razy dziennie, to do końca czerwca nie ma już wolnych terminów. Do nastolatków skierowana jest Chemia Teatru, będąca powiązaniem przedmiotów ścisłych i edukacji artystycznej dla grup zorganizowanych. Młodzież z czterech szkół średnich z województwa pomorskiego bierze udział w projekcie Lira Szekspira, dopisując ciąg dalszy do sztuk Szekspira. Efekt ich pracy prezentują w ich szkołach profesjonalni aktorzy - wyjaśnia Jerzy Limon, szef Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Innym projektem, trwającym od marca do listopada, jest adresowany do różnych grup wiekowych Teatralny Pasjans.

- W projekcie biorą udział zarówno dzieci, jak i dorośli - najstarsza uczestniczka miała 94 lata. Co roku w ramach Teatralnego Pasjansa pracuje też grupa osób niepełnosprawnych, głównie z zespołem Downa. Proces teatralny ma dla nich wymiar terapeutyczny, bo uczy współpracy w grupie, rozwija wrażliwość czy umiejętność rozumienia sztuki teatralnej. Jesienią co roku zapraszamy na otwarty dla wszystkich finał projektu, podczas którego podziwiać można przygotowane przez grupy minispektakle - dodaje Jerzy Limon.

Poza graną repertuarowo w Teatrze Szekspirowskim produkcją Teatru Wybrzeże "Jak wam się podoba" w reżyserii Krystyny Jandy w lutym do Gdańska przyjedzie Andrzej Seweryn ze swoim monodramem "Wokół Szekspira". Od 29 lutego do kwietnia potrwa przegląd spektakli dyplomowych polskich szkół teatralnych z Warszawy, Wrocławia, Łodzi i być może z Bytomia. Od 7 do 14 maja potrwa Tydzień Chorwacki.

- Pokażemy trzy duże spektakle z Chorwacji i zadbamy, by program był różnorodny i skierowany do wszystkich zainteresowanych kulturą i sztuką tego pięknego kraju. W tym roku tygodnie narodowe zapowiadają nam się bardzo słowiańsko, bo oprócz chorwackiego jesienią zorganizujemy prawdopodobnie Tydzień Słoweński i być może Tydzień Czeski - dodaje Jerzy Limon.

Najważniejszym teatralnym wydarzeniem roku będzie własna produkcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - "Burza" Wiliama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka, laureata Konkursu o Złotego Yoricka w 2019 roku ze spektaklem "Kupiec wenecki" Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku (spektakl przypomniany zostanie publiczności Szekspirowskiego w kwietniu w ramach obchodów 456. urodzin Szekspira).

- Po czasie różnych koprodukcji zdecydowaliśmy się przygotować produkcję własną, która grana będzie w Teatrze Szekspirowskim przez cały rok. Premiera odbędzie się w październiku, a obsadę wyłoni ogólnopolski casting - zapewnia Jerzy Limon.

Stałym punktem lata jest Festiwal Szekspirowski, który latem (31.07-9.08) odbędzie się już po raz 24. W planach są prezentacje spektakli z Rosji, Ukrainy, Niemiec, Francji, Austrii czy Japonii.

- Będziemy mieli kilka niespodzianek, jednak część programu stoi jeszcze pod znakiem zapytania. Dużą komplikacją jest fakt, że w czasie festiwalu trwać już będzie remont Dużej Sceny Teatru Wybrzeże. Szukamy alternatywy. Pewne jest, że zobaczymy świetnego "Hamleta" z akademickiego Teatru Lensowieta w Sankt Petersburgu w reżyserii Jurija Butosowa. Będzie też "Koriolan" z Teatru Narodowego w Ukrainie.

Jest spora szansa, że trafi do nas również spektakl Luca Percevala "Romeo & Julia" z Bolszoj Drama Theatre w Sankt Petersburgu. To opowieść o starzejącym się bibliotekarzu, który zmęczony życiem i żoną stara się uciec od otaczającego świata w świat demencji. Demencja jest tu osobnym bytem i odzywa się do ludzi tylko wtedy, gdy ktoś powie cytatem "Romea i Julii". Spektakl Percevala - razem z "Edwardem II" Christophera Marlowe'a z Niemiec - chcemy zaprezentować w cyklu "Wokół Szekspira" - wyjaśnia dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Pod koniec sierpnia odbędzie się finał dwuletniego, międzynarodowego projektu Shaking the Walls, zakładającego współpracę kulturalną Teatru Szekspirowskiego z partnerami z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Czech oraz Islandii. Jego celem jest artystyczna interpretacja murów, podziałów, granic - fizycznych bądź metaforycznych - wszystkiego, co oddziela ludzi od siebie, zarówno jednostki, jak i grupy społeczne bądź etniczne, a także narody i kraje.

GTS będzie również realizował duży, dwuletni projekt edukacyjny we współpracy z uniwersytetami z Gdańska, Wrocławia, Krakowa, Poznania i Norwegii, na który pozyskano duże fundusze norweskie. Kilka projektów (m.in. realizacja w przestrzeni miejskiej całego cyklu "Szekspir - 7 grzechów głównych" na bazie twórczości Wiliama Szekspira) uzależnionych jest od rozstrzygnięć programów grantowych.

Teatry w Gdańsku

Kontynuowany będzie cykl Kino Szekspir (projekcje i adaptacje filmowe dzieł Szekspira poprzedzone wykładem na temat relacji zachodzących w filmie), a w okresie letnim Kino na Szekspirowskim, realizowane przez Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa - odbywać się mają nawet trzy projekcje tygodniowo.

Łukasz Rudziński
www.trojmiasto.pl
22 stycznia 2020
Portrety
Jerzy Limon

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...