Będzie się działo... jesienią

36. Krakowskie Reminiscencje Teatralne

Tegoroczna edycja KRT jest jednym z punktów programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej (z tego powodu wyjątkowo festiwal odbędzie się jesienią)

Towarzyszy jej spotkanie międzynarodowej sieci IETM (International Network for Contemporary Performing Arts). KRT, śledzące i prezentujące polskiej publiczności nowe zjawiska teatralne, przedstawią w tym roku wiele propozycji powstałych w ramach międzynarodowej współpracy, scalającej doświadczenia artystów z różnych zakątków Europy. Czas na pierwszą programową odsłonę festiwalu. Wkrótce przedstawimy kolejne punkty tegorocznego programu.

FORCED ENTERTAINMENT Z DWOMA SPEKTAKLAMI

Z przyjemnością możemy ogłosić, że po raz pierwszy w Krakowie gościć będziemy słynny brytyjski Forced Entertainment. Prowadzony przez Tima Etchellsa zespół, umieszczany w czołówce brytyjskiej awangardy, w ramach 36. edycji KRT zaprezentuje dwa niezwykłe spektakle. Pierwszy z nich - "Quizoola!" - to wielogodzinne przedstawienie o elastycznej formule, która pozwala widzowi wejść i wyjść w dowolnym momencie. To jeden z kamieni milowych europejskiego teatru współczesnego, rzecz magiczna, o której nie da się opowiedzieć - trzeba to przeżyć. Kolejną propozycją jest utrzymany w konwencji groteskowego wodewilu "The Thrill of It All" - najnowsza produkcja kolektywu z Sheffield. Spektakl jest nieprzewidywalny i przewrotny. Jedna z recenzji zapowiada rozniesienie przez brawurowy zespół desek teatru w drobny mak - co zwiastuje doświadczenie niezapomnianego festiwalowego wieczoru.

"AMERYKA" KLATY I "OBŁOMOW" HERMANISA

Na festiwalu zaprezentowane zostaną także najświeższe propozycje z niemieckiego landu Nadrenii Północnej-Westfalii w ramach programu "Tam\'Tam: Sezon Kultury NRW w Polsce". Podczas jesiennej odsłony KRT będzie miała miejsce polska premiera "Ameryki" według powieści Franza Kafki, zrealizowana w komiksowej estetyce przez Jana Klatę dla Schauspielhaus w Bochum. Alvis Hermanis, który zachwycił festiwalową publicznosć w zeszłym roku niezwykłym "Sound of Silence", tym razem przywiezie do Krakowa "Obłomowa", spektakl zrealizowany dla Schauspiel w Kolonii - w Polsce prezentowany będzie po raz pierwszy. Tę część programu uzupełni zdobywca Grand Prix festiwalu Impulse, przeglądu najważniejszych wydarzeń w obszarze pozainstytucjonalnego teatru niemieckojęzycznego. Tytuł spektaklu jeszcze przez najbliższe tygodnie pozostanie niespodzianką - do czasu ogłoszenia zwycięzcy przez jury.

MIASTO, WSPÓŁPRACA, SIECIOWANIE


Podczas przygotowań 36. edycji KRT wyłoniło się kilka haseł-kluczy: miasto, współpraca-sieciowanie, Partnerstwo Wschodnie. Poznawania i odkrywania na nowo Krakowa dotyczyć będzie projekt młodej kuratorki z Bułgarii, Yany Varbanovej. Jej uczestnictwo w KRT jest efektem projektu Festival Lab sieci FIT (Theatre/Festivals in Transition, do której należy KRT), przestrzeni rozwoju i inspiracji młodych kuratorów i producentówwydarzeń artystycznych. Istotnym elementem tegorocznej odsłony festiwalu staną się city trips. Opanowujące miejską przestrzeń Krakowa, specjalnie opracowywane przez zaproszonych artystów wycieczki, pozwolą spojrzeć na miasto z perspektywy naszych gości. Miastom - stolicom krajów Partnerstwa Wschodniego - poświęci swój projekt wizualny Tim Etchells z Forced Entertainment.

Większość prezentowanych przez nas spektakli oraz projektów powstała jako efekt zaangażowania i współpracy artystów z różnych krajów i odrębnych kręgów kulturowych. Ważnym elementem budowania tegorocznej koncepcji festiwalu są spotkania z artystami z państw objętych programem Partnerstwa Wschodniego. Intencją KRT jest stworzenie sieci artystycznych powiązań obejmującej państwa zza naszej wschodniej granicy.

Założeniem KRT jest żywa konfrontacja różnorodnych materii estetycznych. Festiwal w tym roku nie będzie miał jednolitej linii tematycznej, co było praktykowane w ostatnich latach. Tegoroczna edycja KRT nie będzie narzucać gotowych ram interpretacji. Jej celem będzie zachęcenie do poszukiwań i celebrowanie różnorodności

(-)
Materiały Organizatorów
28 czerwca 2011

Książka tygodnia

Aurora. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy. Sztuki finałowe 2024
Teatr Polski w Bydgoszczy
red. Davit Gabunia, Julia Holewińska, Agnieszka Piotrowska

Trailer tygodnia

„Tupot Poetycki" - w B...
Zuzanna Szmidt
Zuzanna Szmidt - urodzona w Warszawie...